Wózki paletowe są wykorzystywane przez wiele firm, zarówno tych należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i branżowych gigantów. Czy paleciaki znajdą swoje zastosowanie w Twoim zakładzie pracy i pozwolą zwiększyć jego wydajność, przychody i komfort pracowników?

Jaki rodzaj paleciaka wybrać?

Każde przedsiębiorstwo, które zarządza różnymi towarami, składuje je i transportuje, dąży do jak najlepszej organizacji logistyki. Efektywne magazynowanie i transport to wielkie wyzwanie, które wymaga skrupulatnej analizy, odpowiedniej strategii i dobrze dobranego sprzętu.

Jednym z urządzeń, które umożliwia efektywne zarządzanie towarami, jest wózek paletowy, potocznie zwany paleciakiem. Jaki rodzaj paleciaka wybrać?

Paleciaki elektryczne i ręczne – różnice i zastosowanie

Dwoma podstawowymi typami wózków paletowych są paleciaki elektryczne oraz paleciaki ręczne. Różnią się między sobą budową oraz miejscem, w których sprawdzą się w najlepszy sposób. Wózek paletowy elektryczny jest ”młodszym bratem” ręcznych paleciaków. Wyróżnia się silnikiem oraz akumulatorem, które umożliwiają szybszą pracę z większym obciążeniem na dużych obszarach roboczych. Paleciaki ręczne również są bardzo użyteczne, jednak ich przeznaczenie jest nieco inne.

Do jakiej firmy kupić wózki paletowe ręczne?

Ten rodzaj paleciaka sprawdzi się w szczególności w małych i średnich przedsiębiorstwach. Nie należy jednak lekceważyć ich użyteczności, bowiem wiele wielkich zakładów również z nich korzysta. Paleciak ręczny jest stosunkowo prostym urządzeniem. Składa się przede wszystkim z kół, rolek, dyszla, głowicy dyszla oraz pompy.

Paleciaki ręczne są napędzane tylko i wyłącznie siłą mięśni operatora wózka. Właśnie z tego powodu wózki te najlepiej odnajdą się na małych obszarach. Z powodzeniem paleciaki ręczne wykorzystuje się na zapleczach placówek handlowych oraz w hurtowniach. Szybkość przenoszenia towarów wózkiem paletowym ręcznym jest uzależniona od pracy i możliwości operatora wózka – zajmuje tyle czasu ile przebycie danego dystansu pieszo. Praca z paleciakiem ręcznym na długich odcinkach byłaby więc nieefektywna i bardzo uciążliwa dla pracownika.

Kiedy warto kupić paleciaki elektryczne

Paleciak elektryczny jest dużo bardziej efektywnym środkiem transportu towarów niż jego ręczny odpowiednik. Praca silnika skutecznie odciąża operatora, który może przenieść cięższy ładunek na większą odległość z większą prędkością. Zastosowany napęd wprawia cały wózek w ruch, więc osoba obsługująca wózek paletowy nie musi używać siły fizycznej.

Elektryczne wózki paletowe będą świetnym wyborem dla wszystkich firm, które potrzebują transportować towary na większe odległości. Stanowią podstawowe wyposażenie licznych centrów logistycznych, dużych, średnich i małych magazynów oraz wielu innych miejsc, których specyfika wymaga zastosowania efektywnych środków transportu bliskiego.

Paleciaki elektryczne oferują szeroki wachlarz zastosowań. Umożliwiają wydajny transport, rozładunek towarów oraz odbiór dostaw.