Wózki widłowe na gaz nadal cieszą się dużą popularnością. Znajdują zastosowanie szczególnie w procesach, gdzie jest konieczność eksploatowania pojedynczej maszyny niemal przez całą dobę. Ponadto powszechnie uważa się, że takie urządzenia emitują mniej hałasu niż wózki na olej napędowy. Pustą butlę gazową można szybko i łatwo wymienić na nową, co jest ogromną zaletą. Właśnie te cechy są decyzyjne podczas wyboru sposobu napędu wózka widłowego. Co warto jeszcze wiedzieć o butlach do wózków widłowych?

Jaki gaz do wózków widłowych?

Istnieją dwa rodzaje gazu, który może być stosowany do napędzania wózków widłowych. Jest to CNG i LPG. LPG to najbardziej popularny typ gazu do wózków widłowych. Składa się z płynnej mieszaniny propanu i butanu. Zdecydowana większość wszystkich wózków zasilanych na gaz jest wyposażona w instalację LPG. Dzięki temu dany użytkownik nie jest zmuszony do ponoszenia dodatkowych kosztów, które wynikają z przeróbek instalacji. LPG to popularne źródło zasilania. Dostępność tego paliwa jest więc większa niż w przypadku gazu CNG. Gaz LPG przechowuje się też pod niższym ciśnieniem, względem gazu ziemnego. Gazowa butla do wózka widłowego może być też stworzona ze stali o nieco cieńszej warstwie, dlatego nie waży tak dużo, jak CNG.

Jakie są główne zalety LPG?

  • większa dostępność gazu,
  • mniejsza waga butli gazowej
  • LPG to częściej spotykana instalacja

Wózki widłowe zasilane CNG są przede wszystkim wybierane przez firmy, które planują wykorzystywanie dużej floty. Zakup wózków widłowych z taką instalacją jest długofalową inwestycją. Eksploatacja w perspektywie czasu okazuje się znacznie tańsza. Niezbędna jest jednak inwestycja w stację ładowania gazem. Warto zaznaczyć, że gaz CNG może być nawet trzykrotnie tańszy od LPG.

Gaz CNG jest nie tylko naturalny. Kolejną jego zaletą jest fakt, że zasoby CNG są niemal nieograniczone. Substancja ta nieustannie zbiera się pod powierzchnią ziemi. Ponadto podczas spalania CNG nie wydzielają się żadne potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia substancje. Gaz ziemny jest też rozwiązaniem ekologicznym lżejszym od powietrza i szybko rozpraszającym się w atmosferze. Natomiast gaz LPG osadza się blisko ziemi, co zwiększa ryzyko zaprószenia ognia.

Jakie są główne zalety CNG?

  • niższa cena (długofalowo),
  • przyjazny dla środowiska
  • bezpieczny.

Gaz do wózków widłowych, a bezpieczeństwo

Butla do wózka widłowego wygląda bardzo podobnie do butli używanych w gospodarstwie domowym. Pamiętajmy jednak, że w praktyce znacznie się różnią, dlatego nie należy używać butli niezgodnie z jej przeznaczeniem. Konstrukcja butli ma też inny system poboru gazu. Za sprawą odpowiednio zainstalowanej rurki, do silnika przedostaje się skroplony gaz. Dzięki rurce możliwe jest też opróżnienie butli do końca. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na oznaczenie butli do wózka widłowego, by mieć pewność, że wybraliśmy dobry produkt. Przykładowo butle LPG do wózków widłowych posiadają piktogram lub inne z dobrze widocznych oznaczeń.

Propan-butan do wózków widłowych — najważniejsze informacje

Bardzo ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest bezpieczeństwo pracy na wózku widłowym z napędem gazowym. Za bezpieczeństwo w ogromnej mierze odpowiada poprawne i solidne zamontowanie butli gazowej. Gaz, który umieszczono w takim zbiorniku, występuje pod postacią płynną i stanowi mieszankę propanu i butanu o masie nieprzekraczającej 11 kg. Z uwagi na panujące wewnątrz pojemnika ciśnienie, butla gazowa charakteryzuje się dużą czułością na temperaturę, jaka panuje w otoczeniu. Z tego powodu zwróćmy szczególną uwagę na nagłe skoki temperatur, jeśli dany pojazd jest na nie narażony. Pamiętajmy o tym nie tylko w miesiącach zimowych, ale także latem.

Gaz do wózków widłowych cena

Aktualne ceny za gaz propan-butan dynamicznie się zmieniają. W przypadku butli 11 kg do wózków widłowych cena ta wynosi ok. 180 zł. Cena będzie też uzależniona od tego, czy chcemy kupić butlę na własność. W takim przypadku wystarczy cyklicznie ją uzupełniać.