Przejście kursu na wózki widłowe to sprawa niezbędna dla osób, które chcą podjąć się pracy operatora. Podczas jego trwania uczestnik zaznajamia się z teorią, nabiera podstawowych umiejętności praktycznych, a następnie zdaje egzamin, wyrabiając uprawnienie do wykonywania zawodu. Podjąć się kursu może zgodnie z prawem każda osoba po 18 urodzinach, posiadająca co najmniej podstawowe wykształcenie. Jakie więc są koszty kursu dla przyszłego operatora wózków widłowych?

Jaki kurs na wózki widłowe wybrać?

Szkolenia z zakresu obsługi wózków widłowych odbywają się w zakresie różnych typów pojazdów. Aby zgodnie z prawem pracować z użyciem wózka widłowego należy przejść szkolenie w kategorii wózków, które będziemy obsługiwać. Jest to również jedna z podstawowych składowych jeśli chodzi o koszt kursu na wózki widłowe.

Rodzaje kursów na wózki widłowe

  • kategoria I WJO, która pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych, w tym pojazdów specjalizowanych, m.in. z operatorem unoszonym z ładunkiem, wysokiego składowania
  • kategoria II WJO, która pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych, poza urządzeniami specjalnymi
  • kategoria III WJO, która pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych, zarówno prowadzonych i zdalnie sterowanych.

Koszt kursu na wózek widłowy

Dokładna cena kursu uprawniającego do obsługi wózków widłowych waha się w zależności od różnych czynników. Ceny kursów na wózki widłowe zaczynają się od ok. 300 złotych, a ceny najdroższych dochodzą w okolice 2000 zł. Planując wydatek niezbędny na kurs na wózki widłowe należy wstępnie oszacować koszty na ok. 1000zł. W zależności od indywidualnych czynników cena może spaść lub wzrosnąć.

Od czego zależy cena kursu na wózek widłowy? 

  1. Wybrany rodzaj kursu. Ze względu na największą uniwersalność kursem najdroższym jest ten obejmujący kategorię I WJO. Z kolei najtańszy kurs na wózek widłowy to kurs kategorii III WJO, jednak prócz najniższej ceny charakteryzuje się również najwęższym zastosowaniem uprawnień – warto więc dowiedzieć się jakiego typu wózki widłowe będziesz obsługiwać, gdyż dzięki temu możesz zaoszczędzić na cenie kursu. Różnica w cenie kursu I WJO, a III WJO to niekiedy nawet kilkaset złotych.
  2. Konkretny podmiot przeszkalający. To w zasadzie najbardziej istotny czynnik wahań w kosztach kursu na wózki widłowe. Cena różni się w zależności od konkretnego ośrodka, a także wynikające z tego zmienne, jak np. dokładne miejsce szkolenia, ilość osób, warunki ćwiczeniowe, ilość i długość zajęć itp.
  3. Dla kogo jest przeznaczony kurs. Centra szkoleniowe kierują swoją ofertę czasem tylko do grup zorganizowanych, pomijając szkolenia osób indywidualnych. Ceny takich kursów są zazwyczaj niższe.
  4. Dodatkowe koszty. Niektóre ośrodki w cenę kursu wliczają również egzamin, w innych opłaty należy dokonać samodzielnie. Od 9 lutego 2022 roku opłata ta wynosi 212 złotych i 34 grosze. Do tego dochodzą badania lekarskie, test psychologiczny na które trzeba liczyć po ok. 80-150 PLN jeśli nie są w cenie kursu, czy też możliwość tłumaczeniu świadectwa ze zdanego egzaminu na język obcy co również niesie koszt w okolicy 100 zł.

Jak obniżyć opłaty za uprawnienia na wózki widłowe?

Sposoby cieszące się największą popularnością to:

  • korzystanie z bezpłatnego kursu na wózki widłowe oferowanego w Urzędzie Pracy. Niestety nie każdy załapie się na darmowe szkolenie, zazwyczaj adresowane są do osób bezrobotnych
  • podjęcie pracy w firmie, która pokrywa koszty kursu na wózki widłowe
  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Jest to szansa dla pracodawców, aby zaoszczędzić na szkoleniach pracowników. Dofinansowanie do kursu na wózki widłowe dla firm może wynosić 80%, a nawet i 100%.

Czy warto płacić za kurs na wózki widłowe?

Kursy na wózki widłowe podejmuje się zazwyczaj w celu zdobycia uprawnień UDT, a dalej otrzymania pracy na stanowisku operatora wózków widłowych. Zakładając koszt kursu w wysokości 1000zł oraz miesięczną wysokość pensji 4000zł łatwo możemy obliczyć, że opłata za szkolenie zwróci się po około tygodniu pracy. Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku osób bezrobotnych, które warto by sprawdziły ofertę Urzędu Pracy, gdyż może się okazać, że objęte są darmowym kursem na wózki widłowe, za który nie zapłacą ani złotówki.