Wózki widłowe zaliczane są do grupy pojazdów, które znajdą zastosowanie w różnych miejscach, takich jak chociażby sklepy budowlane, złomowiska, hale magazynowe czy też place budowy. Są to przygotowane specjalnie pojazdy, które wyposażono w podnośniki, nazywane widłami. Ich zadanie jest bardzo proste. Mają przewozić większy ciężar na krótkim dystansie, jak również umieścić go na pożądanej wysokości. Ważne jest to, żeby dobrać właściwy typ wózka do miejsca jego przeznaczenia. Różnią się one między sobą chociażby rodzajem napędu, jak również kosztami eksploatacji. Niemniej jednak, w dzisiejszym wpisie zajmiemy się kwestią spalania gazu w wózku widłowym. 

Ile gazu może spalić wózek widłowy? 

Jeżeli jesteśmy zainteresowani tym, ile gazu spali wózek widłowy, musimy mieć na względzie, iż spalanie w takich urządzeniach zależeć będzie od wielu czynników i nie sposób jest jednoznacznie wskazać, ile będzie ono wynosiło w każdym wypadku. Możemy, jednakże wskazać dane uśrednione, które winny stać się wyznacznikiem dla naszej oceny stanu urządzenia, którym chcemy jeździć: 

  • dla wózków mających większe wymiary – będzie to 3,5 do 6 litrów na godzinę,
  • dla wózków mających mniejszą wagę – będzie to 2-3,5 litra na godzinę. 

Oczywiście należy mieć na względzie, iż powyższe wartości są uśrednione. Jeśli nasz wózek widłowy będzie palił więcej, aniżeli zostało to przedstawione w powyższych, ogólnych danych, możemy czuć się zaniepokojeni i powinniśmy możliwie jak najszybciej zlecić wykonanie dodatkowych badań technicznych, celem wykrycia przecieku paliwa albo innej usterki. Spalanie jest jedną z najważniejszych kwestii, na które trzeba zwracać uwagę podczas zakupu używanego bądź nowego wózka widłowego. Zatem to ile pali wózek widłowy jest uzależnione od wielu czynników. 

Od czego zależeć będzie ilość spalonego gazu w wózku widłowym?

Tak samo, jak w wypadku aut, spalanie w wózkach widłowych może podlegać zmianom i zależeć od wielu różnych czynników. Nie da się wymienić ich tutaj wszystkich, niemniej jednak cztery najistotniejsze spośród nich to:

  • umiejętności danego operatora – płynne prowadzenie pojazdu, bez zbędnego gwałtownego hamowania oraz wykonywania niepotrzebnych nikomu manewrów, może być dużo bardziej ekonomiczna. Ponadto, to ile będzie spalał nasz wózek widłowy zależy również od wybranego modelu oraz specyfiki danego pojazdu czy też użytych w jego obrębie technologicznych rozwiązań. Obecnie spora część wózków na gaz, może być z powodzeniem wykorzystywana w pomieszczeniach mających wentylację, bez stworzenia choćby niewielkiego zagrożenia dla osób pełniących obowiązki zawodowe wewnątrz,
  • typ podłoża, po którym jeździ dany wózek – czy będzie to zupełnie gładka nawierzchnia czy też plac, gdzie mogą być obecne nierówności,
  • rozmiary wózka – to, jak dużo gazu spali wózek widłowy zależne jest też od jego wymiarów. Większe wózki, analogicznie też więcej spalą,
  • charakter wykonywanej pracy – spalanie będzie inaczej wyglądało w wypadku, kiedy widłak przemierza spore odległości, zaś inaczej, kiedy praca oparta jest przede wszystkim na podnoszeniu różnych ładunków.