Wózki jezdniowe podnośnikowe nazywane potocznie wózkami widłowymi, bądź widlakami to pojazdy mechaniczne przeznaczone do transportu bliskiego różnego rodzaju ładunków. Ze względu na swą funkcjonalność znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W sprzedaży dostępne są m.in. klasyczne wózki wykorzystywane w magazynach oraz pojazdy terenowe, które sprawdzają się na nieutwardzonych nawierzchniach.

Rodzaje wózków widłowych 

Biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego napędu, wózki widłowe dzieli się na spalinowe oraz elektryczne. Pierwsze z wymienionych mogą być zasilane olejem napędowym, benzyną, bądź gazem LPG. Ze względu na spaliny generowane podczas pracy jednostki napędowej, nie należy ich używać w zamkniętych pomieszczeniach. W zabudowanych halach magazynowych najczęściej wykorzystuje się wózki elektryczne, nazywane również akumulatorowymi. Jeśli chodzi o funkcjonalność, wyróżnia się m.in. wózki widłowe podnośnikowe, boczne, skrętne, wysokiego składowania, wielokierunkowe, a także terenowe. 

Jaki wybrać wózek widłowy na nieutwardzony teren i co wyróżnia terenowe wózki widłowe?

Tradycyjne widlaki wyróżniają się kompaktową konstrukcją wyposażoną w niewielkie koła, zdolne do przenoszenia dużych obciążeń. Tego rodzaju sprzęt może być użytkowany wyłącznie na równych, utwardzonych nawierzchniach. Jaki wózek widłowy na nieutwardzony teren wybrać, by móc sprawnie i bezpiecznie transportować ładunki? Najlepiej zdecydować się na zakup konstrukcji terenowej. Jej charakterystyczną cechą są większe gabaryty i duże koła. Zwykle w tego rodzaju pojazdach stosuje się większe koła na przodzie i mniejsze z tyłu. Takie rozwiązanie wpływa na poprawę stabilności podczas pracy. Odpowiednią przyczepność do podłoża zapewniają specjalnie zaprojektowane opony z głębokim bieżnikiem. W terenowych wózkach widłowych stosuje się zwykle napęd na dwie osie oraz montuje bardziej wydajne jednostki napędowe. Tego rodzaju sprzęt wyróżnia się także większym udźwigiem. Istotnym elementem zapewniającym wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu pracy jest system amortyzacji, który skutecznie absorbuje nierówności podłoża. 

CHCIAŁBYŚ KUPIĆ LUB WYNAJĄĆ WÓZEK WIDŁOWY NA NIEUTWARDZONY TEREN? Zobacz dostępne wózki widłowe terenowe:

Sprawdź dostępne wózki widłowe w naszym SKLEPIE ONLINE

 

Gdzie wykorzystuje się wózki widłowe terenowe

Terenowe wózki widłowe najczęściej wykorzystywane są do transportowania ciężkich ładunków po nierównym lub nieutwardzonym terenie. Tego rodzaju sprzęt jest przeznaczony do pracy na zewnątrz i przystosowany do użytkowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wózki terenowe niekiedy wykorzystuje się w magazynach półotwartych oraz w transporcie okołomagazynowym. Najczęściej jednak te wydajne urządzenia znajdują zastosowanie na różnego rodzaju pracach budowy, a także w przemyśle ciężkim. Świetnie sprawdzają się w przemyśle drzewnym i tartakach, w kamieniołomach przy przewożeniu kruszyw, a także w rolnictwie, podczas prac magazynowych, zbiorach owoców i warzyw. Z terenowych wózków widłowych chętnie korzysta również wojsko. Pojazdy te wykorzystywane są do transportowania sprzętu wojskowego, uzbrojenia oraz żywności.