Wózki widłowe to pojazdy mechaniczne przystosowane do przenoszenia ciężkich ładunków. Ich mobilność oraz funkcjonalność sprawiają, że są powszechnie wykorzystywane w branży logistycznej, a także budowlanej. Warto przyjrzeć się bliżej konstrukcji klasycznego wózka i dowiedzieć się, jakie są jej najważniejsze elementy.

Pytania odnośnie wózków widłowych?

Wyślij zapytanie bezpośrednio na [email protected]

Najważniejsze elementy konstrukcyjne

Wózek widłowy osadzony jest na solidnej stalowej ramie. Do niej zamocowany jest układ jezdny wyposażony w trzy lub cztery koła. W zależności od modelu widlak może być napędzany silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Każdy pojazd wyposażony jest w tzw. przeciwwagę. Jest to dodatkowe obciążenie umieszczone w tylnej części, umożliwiające utrzymanie równowagi podczas transportu ciężkich ładunków. W przedniej części wózka znajduje się maszt, a tuż za nim kabina operatora.

Szukasz części do wózków widłowych? Sprawdź naszą ofertę:

Części do wózków widłowych

Układ hydrauliczny odpowiedzialny za podnoszenie ładunków

Przenoszenie ciężkich ładunków umożliwia zastosowanie układu hydraulicznego. Najczęściej stosowane się dwa mechanizmy wózka widłowego odpowiedzialne za podnoszenie wideł. Pierwszy z nich to mechanizm o powiększonym wolnym skoku wideł, drugi to mechanizm wielostopniowy. W wózkach widłowych stosuje się bezpośredni lub pośredni system sterowania układem hydraulicznym. Cały układ składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, które umożliwiają podnoszenie i opuszczanie wideł, a także przenoszenie ciężkich ładunków.

Pytania odnośnie wózków?

Zadzwoń do nas +48 71 707 09 75