Czym się kierować podczas wyboru właściwego wózka paletowego do firmy? Czy cena to absolutnie najważniejszy czynnik? W celu dobrania najlepszej jednostki pod potrzeby przedsiębiorstwa warto dobrze zapoznać się z różnicami pomiędzy paleciakami ręcznymi i elektrycznymi.

Podstawowe różnice w budowie wózków paletowych

Odróżnienie ręcznego wózka paletowego od jego elektrycznego odpowiednika nie stanowi dużego wyzwania. Różnice w budowie tych dwóch urządzeń rzucają się w oczy ze względu na zupełnie odmienny typ konstrukcji, a w szczególności rodzaju napędu.

Paleciak ręczny składa się przede wszystkim z:

  • Dyszla
  • Głowicy dyszla
  • Pompy
  • Wideł
  • Kół sterujących
  • Rolek prowadzących

W jaki sposób działa wózek paletowy

Kluczową kwestią w przypadku paleciaków jest rodzaj napędu. Ręczny wózek paletowy, tak jak sama nazwa wskazuje, jest napędzany tylko i wyłącznie siłą ludzkich mięśni. Elektryczne wózki paletowe są natomiast wyposażone w silnik, akumulator oraz inne komponenty należące do układu sterowania. Paleciaki elektryczne są więc dużo bardziej skomplikowanymi urządzeniami niż wózki ręczne.

Paleciak elektryczny czy ręczny – co lepsze

Zarówno ten pierwszy, jak i drugi znajduje swoje szerokie zastosowanie. Mimo tego, że oba są wykorzystywane do przenoszenia różnorakich towarów, mają jednak nieco inne przeznaczenie. W teorii można przecież wykorzystywać wózki paletowe ręczne wszędzie tam, gdzie dominują ich elektryczne odpowiedniki. Z pewnością przedsiębiorstwo mogłoby oszczędzić na takim zabiegu sporą kwotę. Czy w finalnym rozrachunku taka strategia mogłaby się opłacić? Odpowiedź na to pytanie okazuje się jednak prosta – nie. Dlaczego?

Wózki paletowe ręczne sprawdzą się najlepiej w pracy na niewielkich powierzchniach. W związku z tym, że pracownik jest dużo bardziej obciążony podczas korzystania z paleciaka ręcznego, wpływa to w oczywisty sposób na wydajność procesów logistycznych. Transportowanie towarów na duże dystanse paleciakiem ręcznym byłoby męczące dla pracownika i nieefektywne dla całego zakładu pracy.

Kiedy warto kupić paleciaki ręczne?

Ten typ wózka idealnie znajduje swoje zastosowanie na zapleczach sklepów, składach ogrodniczych i budowlanych czy mniejszych hurtowniach.

Elektryczne wózki paletowe świetnie odnajdą się na dużych powierzchniach. Prędkość poruszania się tego typu wózków wynosi ok. 10 km/h. W przypadku ręcznych odpowiedników, prędkość wózka jest uzależniona od sprawności i sił operatora wózka.

Wózki paletowe – różnice w cenie

Niewątpliwą zaletą wózków paletowych ręcznych jest ich cena. W porównaniu do paleciaków elektrycznych koszt zakupu kilku lub kilkunastu wózków ręcznych do firmy będzie dużo niższy.

Wyższa cena elektrycznych wózków paletowych wynika oczywiście z zastosowanej technologii, komponentów i wyższych kosztów produkcyjnych.

Należy pamiętać, że silniki używane w elektrycznych paleciakach w znacznym stopniu zwiększają wydajność pracy oraz zmniejszają obciążenie pracowników przedsiębiorstwa.

Ostateczny wybór odpowiedniego paleciaka warto poprzedzić konsultacją z wykwalifikowanym ekspertem FLT.