Jaka powinna być prędkość wózka widłowego? Jazda wózkiem widłowym wymaga nie tylko umiejętności, ale także posiadania odpowiedniej wiedzy odnośnie jego właściwej obsługi. Oprócz podstawowych zasad bezpieczeństwa należy wiedzieć, jakim zakresem dysponują te urządzenia.

Podczas wykorzystywania ich w swojej pracy należy pamiętać o niezbędnej ostrożności. Do jej zakresu należy także zachowanie odpowiedniej prędkości podczas jazdy. Jaka jest dopuszczalna i maksymalna prędkość wózka widłowego na różnych odcinkach? 

Prędkość wózka widłowego – najważniejsze informacje

Prędkość wózka widłowego określa zarówno zakres dopuszczalnej prędkości pojazdu, jak i również jego maksymalny zakres. Dzięki właściwym oznaczeniom jazda tymi pojazdami będzie zdecydowanie bardziej bezpieczna.

Jednak  bezpieczeństwo dotyczy także podjęcia odpowiednich działań przed tym, nim dany operator wózka uruchomi pojazd. Istotne są bowiem wszelkie działania oraz czynności pozwalające na przygotowanie wózka widłowego do obsługi i sprawnego poruszania. Mają one duże znaczenie ze względu na bezpieczną i wydajną pracę.

Przed uruchomieniem silnika wózka widłowego, każdy operator powinien bezwzględnie sprawdzić stan pojazdu, do którego zaliczyć możemy następujące czynności:

  • Sprawdzenie występowania możliwych wycieków oraz uszkodzeń w pojeździe. 
  • Obecny poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego oraz w razie potrzeb ich uzupełnienie.
  • Poziom paliwa w wózku spalinowym, lub poziom naładowania baterii w wózku elektrycznym, dla zapewnienia płynnej pracy.
  • Sprawdzenie działania oświetlenia, sygnału dźwiękowego i kierunkowskazów.
  • Sprawdzenie działania dźwigni zmiany biegów, pedału hamulca, sprzęgła oraz hamulca ręcznego – dla zapewnienia bezpiecznej jazdy.

Prędkość wózka widłowego

Podczas jazdy wózkiem widłowym w różnych warunkach należy bezwzględnie dopasować prędkość jazdy do danej sytuacji. W zależności od charakteru obiektu, natężenia ruchu oraz innych indywidualnych czynników, kwestie te będą prezentować się różnie.

Dopuszczalne i maksymalne prędkości dla wózków widłowych prezentują się następująco:

  • W miejscach, w których ludzie poruszają się pieszo lub w tych o ograniczonej widoczności należy zachować prędkość 3km/h.
  • Dopuszczalna prędkość wózka widłowego na magazynie wynosi 6 km/h. To optymalna prędkość, podczas której użytkowanie pojazdu jest w pełni bezpieczne i nie stanowi zagrożenia. 
  • Prędkość wózka widłowego na hali niezależnie od jej wielkości wynosi 6km/h.
  • W terenach przyzakładowych oraz w pobliżu hal i magazynów wynosi ona do 12 km/h.
  • Maksymalna prędkość wózka widłowego możliwa do uzyskania na prostych odcinkach dróg wynosi do 18 km/h.

Dodatkowo warto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku oraz dostosowaniu prędkości do indywidualnej sytuacji, w której znajduje się wózek widłowy. Możliwość chłodnej oceny okoliczności jest kluczem do zapewnienia bezpiecznej jazdy w każdym terenie.

Czy możliwy jest przejazd wózkiem widłowym po drodze publicznej?

Często mamy do czynienia z sytuacją, w której konieczne jest pokonanie określonego odcinka w drodze publicznej. Dotyczy to między innymi konieczności przejazdu do zakładu znajdującego się obok. Czy jazda wózkiem widłowym jest w tej sytuacji dozwolona? Tak, pod warunkiem że dany pojazd spełnia wszelkie warunki i zasady uczestnictwa pojazdów w ruchu drogowym. Są to między innymi działające światła, sygnał dźwiękowy, kierunkowskazy oraz sprawność techniczna.

Niemniej jednak na czas przejazdu pojazdy powinny mieć zdemontowane widły dla zapewnienia bezpieczeństwa przejazdu. W sytuacji bezpośredniego przejazdu należy zachować prędkość odpowiednią do prostych odcinków dróg, czyli 18 km/h.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Właściwa obsługa wózków widłowych związana jest z zapewnieniem odpowiedniego przygotowania do jazdy oraz zapewnienia dostosowanej prędkości pojazdu, dopasowanej do indywidualnego przypadku, czyli między innymi miejsca oraz natężenia ruchu. To kluczowe aspekty, które wpływają zarówno na komfort jak i bezpieczeństwo kierującego oraz innych osób w ruchu i bliskiej odległości.