Zastanawia Cię jaki powinien być rozstaw wideł wózka widłowego? Jaka jest prawidłowa długość wideł wózka widłowego? Spieszymy z odpowiedzią!

Choć każdy doskonale zdaje sobie sprawę z funkcjonalnej wagi wideł, niewiele osób wie, jak bardzo różnią one się od siebie w poszczególnych modelach. Każda różnica wpływa na ich zastosowanie, przez co nieznajomość tych szczegółów może wiązać się z zakupem nieprawidłowego sprzętu. Co dokładnie rozróżnia poszczególne widły i jaki ma to wpływ na wykonywane prace? Warto się temu przyjrzeć.

Jakie parametry mają widły do wózków?

Kluczem do funkcjonalności wideł wózkowych jest możliwość ich dostosowania – są one elementami w pełni wymiennymi, przez co mogą być dobrane do danego zadania. Mają one kształt litery L, a ich podstawowym zadaniem jest wsunięcie się pod podstawę ładunku, pomagając w sprawnym i bezpiecznym transporcie towarów. Ich funkcjonalność zależy jednak w dużej mierze od szerokiej gamy parametrów.

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że rozstaw wideł wózka widłowego to jeden z kluczowych jego aspektów. I choć musi być on dostosowany do aktualnych potrzeb, nie jest jedyną cechą, na którą warto zwrócić uwagę. Należy również pamiętać o:

Nie można też zapomnieć o wartości, która określa środek ciężkości dla maksymalnego udźwigu. Biorąc pod uwagę długość wideł wózka widłowego, jak i pozostałe parametry, można znaleźć odpowiedni model do danego zadania.

Jakie są rodzaje wideł do wózków widłowych?

Odpowiednie oznaczenie wideł wózka widłowego będzie opisywało nie tylko ich poszczególne parametry, ale również sam rodzaj. Dotyczy on przede wszystkim sposobu mocowania – można się tutaj spotkać przede wszystkim z trzema rodzajami, a mianowicie:

  • widłami standardowymi,
  • widłami z zaczepem typu PIN,
  • widłami przykręcanymi.

Oczywiście istnieją też inne rodzaje, które stosowane są w wybranych przypadkach, pomagając przy specjalistycznych zadaniach. Tutaj można spotkać się m.in. z widłami:

  • teleskopowymi,
  • powlekanymi,
  • antystatycznymi,
  • antypoślizgowymi,
  • składanymi,
  • ważącymi.

Im trudniejsze zadanie, tym dobór rodzaju wideł jest ważniejszy. Stworzone zostały one po to, aby ułatwiać cały proces transportu, jednocześnie zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa dla pracowników oraz samego ładunku.

Rozstaw wideł – jak dobrać?

Odpowiedni rozstaw wideł wózka widłowego jest podstawą do funkcjonalności całego pojazdu. Musi on być dostosowany do podnoszonych palet, aby spełniał swoje zadanie. Można tutaj spotkać się z trzema podstawowymi rozstawami – standardowym, szerokim i wąskim. Czym się od siebie różnią?

  • Standardowy rozstaw – wynosi od 52 do 55 cm i jest przystosowany do obsługi europalet w ich wszystkich odmianach.
  • Szeroki rozstaw – wynosi 68 cm i pozwala na przenoszenie europalet w poprzek. Jednocześnie przydaje się do transportu bardzo długich towarów, podnosząc bezpieczeństwo całego procesu.
  • Wąski rozstaw – tutaj można spotkać się nawet z szerokością 14 cm. Stosowany jest przede wszystkim przy niestandardowych paletach, których jest coraz mniej, jednak wciąż są w użytku.

Jak widać, dostosowany rozstaw wideł wózka widłowego pozwala na pewność sprawnego przemieszczenia towaru w bezpiecznych warunkach. O czym jeszcze warto pamiętać wybierając wymiary wideł wózka widłowego?

Widły wózka widłowego – wymiary i parametry

Wiedząc już o rodzajach wideł wózkowych i ich rozstawie, warto przyjrzeć się dokładniej temu, jak dostosować poszczególne parametry w zależności od zadania. O czym trzeba pamiętać?

  • Długość i szerokość wideł wózka widłowego – oba te parametry muszą być dostosowane do wymiarów podnoszonych palet, aby zapewnić najwyższy poziom funkcjonalności i stabilności. Najczęściej stosuje się długość 1200 mm, która spisuje się świetnie w przypadku standardowych europalet. Jeśli jednak paleta jest niestandardowa, również parametry te się zmienią.
  • Udźwig wideł – jest to prosta sprawa, w której jednak łatwo o pomyłkę. Wartość maksymalna udźwigu wideł musi zgadzać się z tą, którą oferuje sam pojazd – inaczej może dojść do niefortunnych i niebezpiecznych wypadków.

Oczywiście trzeba też pamiętać o odpowiednim dostosowaniu klasy karetki wideł, aby pasowały one do danego sprzętu. Stosując się do tych zaleceń można dobrać widły, które pomogą w sprawnym i bezpiecznym transporcie towarów.