Wózki paletowe unoszące

Tego rodzaju wózki idealnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykonywanie prostych operacji magazynowych: załadunku, rozładunku, kompletowania zamówień oraz składowania. Ich dużym atutem jest względnie niska cena w stosunku do szerokiego spektrum zastosowania. Stanowią podstawowe narzędzie pracy każdego magazynu, hurtowni, hali produkcyjnych, sklepów wielkopowierzchniowych, dyskontów czy centrów logistycznych. To, co szczególnie wyróżnia je na tle standardowych wózków widłowych to duże możliwości manualne, wysoki stopień zwrotności i niewielkie korytarze robocze.

image

Wózki paletowe unoszące są niezwykle proste w obsłudze, a dzięki niedużym rozmiarom – również bardzo szybkie i wydajne. Mała postura i zastosowanie prostych mechanizmów nie zmienia faktu, że są to urządzenia wytrzymałe, mało awaryjne i bardzo bezpieczne.

Wózki paletowe, potocznie nazywane „paleciakami” służą do przemieszczania ładunków na krótkich dystansach i podnoszenia ich jedynie na wysokość umożliwiającą ich transport, czyli maksymalnie na 20 cm. Pomimo delikatnej konstrukcji siła nośności paleciaków oscyluje na poziomie 2500 kg, a wybranych modeli nawet na ponad 3 tony. W zależności od udźwigu wózki mogą mieć różne wymiary wideł. W ofercie tego typu wózków znajdują się widły o długości od 800 do 2000 mm. Mogą mieć też różne szerokości i rozstaw. Wózki wąskowidłowe, o rozstawie 140-450 mm, są bardziej zwrotne, ale przez to mogą być mniej stabilne. Wózki szerokowidłowe, o rozstawie 680 mm, znajdują głównie zastosowanie w translokacji skrzyniopalet czy palet przemysłowych. Za standardowy rozstaw wideł przyjmuje się 520-550 mm. 

Wózki paletowe ręczne

Obecnie są to najtańsze pojazdy unoszące dostępne na rynku. Brak wbudowanego silnika napędowego czyni je urządzeniami lekkimi, o nieskomplikowanej budowie. Równie prosta i intuicyjna jest ich obsługa. System unoszenia opiera się na pracy pompy, którą w ruch wprawić musi jednak osoba obsługująca wózek.

Wózki paletowe elektryczne

Bardziej zaawansowane rozwiązanie stanowią wózki paletowe ze wspomaganiem elektrycznym. Znacząco poprawiają produktywność zakładu pracy i sprawdzą się w sytuacji, gdy potrzebny jest sprzęt działający szybciej. Ich obsługa nie wymaga użycia siły fizycznej, mechanizm unoszenia odbywa się przy pomocy wydajnego silnika. Podnosi to komfort użytkowania, eliminuje zmęczenie fizyczne pracownika, a także potencjalne urazy i obciążenia kręgosłupa. Zastosowanie napędu elektrycznego przekłada się na dużo większe możliwości udźwigu niż w standardowych paleciakach. Wózki te posiadają różne moce silnika, co znajduje przełożenie na ich możliwości transportowe. Sterowanie urządzenia odbywa się za pomocą przycisków zlokalizowanych na rączce dyszla. Najprostsze wózki są prowadzone spoza pojazdu. Bardziej rozwinięte konstrukcyjnie są jednak te, wyposażone w platformę lub fotel dla operatora. Znacznie usprawniają one proces transportowania i przemieszczania się, potrafią osiągać prędkość nawet do 12 km/h. Paleciaki elektryczne, wyposażone w silnik i akumulator są cięższe niż standardowe wózki ręczne, co wiąże się także z wyższą ceną tych urządzeń.

Koła i rolki do wózków paletowych

Widły mogą być dodatkowo wyposażone w koła i rolki, które podnoszą komfort użytkowania wózka podczas przenoszenia dużych obciążeń. Mogą one być pojedyncze (tzw. „singiel”), które ułatwiają manewrowanie wózkiem, ale nadają się tylko do powierzchni gładkich. Z kolei koła podwójne (czyli „tandem”), sprawdzą się w bardziej wymagającym terenie – nierównym czy chropowatym. Ponieważ ciężar ładunku jest rozłożony na dwa koła, ich zużycie jest znacznie mniejsze.

Najistotniejszym kryterium podziału wózków paletowych jest napęd, który może być manualny lub elektryczny. W zależności od parametrów i stopnia zaawansowania wyróżniamy wózki paletowe ręczne, wózki paletowe z napędem elektrycznym oraz wózki paletowe elektryczne z masztem.

SERWIS WÓZKÓW PALETOWYCH UNOSZĄCYCH

image

Wymiana kół i rolek

Dobieramy kółka i rolki dostosowane do środowiska pracy, a w przypadku ich uszkodzeń świadczymy usługę wymiany

image

Serwis baterii trakcyjnych

Świadczymy usługi naprawy i regeneracji baterii trakcyjnych w elektrycznych wózkach paletowych unoszących

image

Przeglądy konserwacyjne

Sprawujemy pełną opiekę konserwacyjną nad wózkami paletowymi, usuwamy usterki i nieprawidłowości w działaniu.