Wózki widłowe czołowe LPG

Duża popularność wózków spalinowych wyposażonych w instalację gazową wynika przede wszystkim z ich uniwersalnego zastosowania. Nie ustępują w wydajności wózkom napędzanych Dieslem, ale w przeciwieństwie do nich mają dużo mniejsze ograniczenia bezpieczeństwa związane z emisją toksycznych spalin. Dlatego można ich używać zarówno w otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. W tym drugim przypadku wózek należy wyposażyć w odpowiednie filtry. Wózki czołowe LPG doskonale sprawdzą się w trudnym terenie i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

image

Schemat instalacji gazowej w wózku widłowym

Instalacja gazowa w widlaku obejmuje: reduktory gazu, parowniki, filtry oraz mieszalniki gazu. Istotną rolę w tym układzie odgrywają filtry gazowe odpowiedzialne za wychwytywanie i usuwanie mechanicznych zanieszczyszczeń. Ich regularna wymiana zapewnia systemowi drożność i sprawne działanie. Z pozostałych kluczowych elementów tego układu należy wymienić: elektrozawory wraz z mechanicznymi regulatorami gazu, węże gazowe, butle LPG z uchwytami mocującymi.

Szybka wymiana butli z gazem eliminuje przestoje w pracy. Daje to wózkom zasilanych gazem przewagę nad pojazdami elektrycznymi, gdzie ładowanie akumulatorów zajmuje nawet kilka godzin. Dłuższy okres nieużytkowania nie wpływa na dyspozycyjność wózków LPG, podczas gdy pojazdy napędzane elektrycznie wymagają regularnego dostępu do zasilania.

Poza oczywistym aspektem oszczędności czasu dochodzi czynnik ekonomiczny, bowiem wózki na gaz mają niskie koszty eksploatacyjne. Ich cena nie jest wysoka w porównaniu do szerokiego spektrum zastosowania. Są bardzo łatwe w obsłudze i nadają się do bardzo intensywnego użytkowania. Na tle wózków widłowych z silnikiem wysokoprężnym wyróżniają się niskim poziomem drgań i hałasu.

Butle gazowe do wózków widłowych

Źródłem energii tego rodzaju wózków są butle LPG o pojemności 11 kg, choć zdarzają się i większe zbiorniki. Mogę one być wbudowane w pojazd lub mocowane zewnętrznie na specjalnej podstawie z tyłu wózka. Montowane są zazwyczaj poziomo, dużo rzadziej pionowo. W celu zwiększenia efektywności pojazdu stosuje się mocowania na dwie lub więcej butli. Butle stosowane w wózkach widłowych nazywane są butlami syfonowymi i różnią się od tych, przeznaczonych do domowego użytku. Zawarty w nich gaz przyjmuje postać płynną mieszaniny gazów takich jak propan, butan i inne gazy węglowodorowe, jak np. metan, etan i propylen. Skraplanie gazu pozwala zmniejszyć jego objętość o ponad 200%. Pobór gazu odbywa się za pomocą umieszczonej wewnątrz butli rurki, która sięga dna zbiornika i umożliwia jego całkowite opróżnienie.

SERWIS WÓZKÓW WIDŁOWYCH LPG

image

Przeglądy i naprawa instalacji LPG

Wymieniamy filtry gazu, sprawdzamy szczelność instalacji i przeprowadzamy okresowe przeglądy wózków LPG

image

Naprawa i regulacja reduktorów gazu (parowników)

Wymieniamy zestawy naprawcze reduktorów LPG według dokumentacji techniczno-ruchowej oraz przeprowadzamy regulacje zgodnie z wytycznymi producenta

image

Części do wózków LPG

Oferujemy komponenty gazowe układów zasilania stosowanych w wózkach widłowych takich jak m.in. reduktory, gaźniki, przewody, filtry