W ciągu ostatnich lat, za pośrednictwem swojej użyteczności, prostej obsługi, oraz niewielkich rozmiarów, wózki widłowe zaczęły znajdować coraz więcej zastosowań, korzystają z nich firmy i osoby prywatne. W niektórych dziedzinach pracy, ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez mechanicznej pomocy, ta jest potrzebna najczęściej w takich miejscach jak m.in: tartaki, magazyny, gospodarstwa rolne, czy hale produkcyjne, w dzisiejszych czasach, praca w takim miejscu bez wózków widłowych, mogłaby się stać bardzo trudna, albo nawet niemożliwa. Dodatkowo wyposażając wózki widłowe w odpowiedni osprzęt, można używać ich do wielu innych zajęć jak ważenie palet czy odśnieżanie.

Przedłużki do wózków widłowych

Nakładki na widły do wózka widłowego, to niepozorny, ale przydatny gadżet. Dzielą się na różne długości, ale wszystkie służą do tego samego. Zostały stworzone po to, żeby ułatwić użytkownikowi rozładowywanie samochodów dostawczych i jemu podobnych. Wymienianie samych wideł wózka widłowego, nie jest tak proste, jak by się mogło wydawać i w dodatku najlepiej, gdyby robiły to dwie osoby. Kiedy więc nadarzy się nagła potrzeba, rozładowania jakiegoś pojazdu, a te okażą się za krótkie, to może pojawić się mały problem. Przedłużki zostały stworzone jako rozwiązanie dla tego typu sytuacji, są dużo lżejsze od stalowych wideł, można wozić je ze sobą w wózku, a ich założenie trwa dosłownie kilka minut, wystarczy nasunąć je na widły. Pamiętać trzeba tylko o tym, że przedłużki nie należą do najwytrzymalszych, dlatego zaleca się stosować je zgodnie z wytyczną, aby widły stanowiły przynajmniej 60% długości przedłużki, co to oznacza w praktyce? Oto kilka przykładów:

  • Widły 1m- przedłużka maksymalnie 1,67m
  • Widły 1,1m- przedłużka maksymalnie 1,85m
  • Widły 1,2m- przedłużka maksymalnie 2m
  • Widły 1,4m- przedłużka maksymalnie 2,35m
  • Widły 1,6m- przedłużka maksymalnie 2,67m

W przypadku korzystania w sposób niezgodny z zaleceniami, przedłużki do wideł mogą się wygiąć albo połamać.

Z czego są stworzone przedłużki do wideł

Wykonywane są z tego samego materiału co widły, czyli ze stali, ale w troszkę inny sposób. Widły są odlewane całościowo ze stali, to czyni je tak ciężkimi i utrudnia zakładanie, dzięki temu są też dużo wytrzymalsze niż nakładki, które są tylko stosunkowo cienkim elementem, odlanym ze stali, służącym do wsunięcia na widły. Trwałość nakładek od różnych producentów różni się, o jakości wykonania przedłużek świadczą takie elementy jak:

  1. Jakość surowca, z którego zostały one wykonane.
  2. Jakość wykonania, (chodzi o elementy takie jak jakość spawów, jakość mocowania służącego do zamontowania na wózku)
  3. Posiadane certyfikaty trwałości i świadectwa
  4. Konstrukcja (od strony technicznej/projektanckiej)

Przedłużki do wideł wózka widłowego – czy warto?

To jest kwestia indywidualna dla każdego, ale przedłużki niewątpliwie mają sporo do zaoferowania. Między innymi oszczędność, zakup przedłużek opłaca się dużo bardziej niż trzymanie dwóch par wideł, jednych dłuższych drugich krótszych. Są one też prostsze w obsłudze dla jednej osoby niż widły, choćby z powodu niższej wagi, przykładowo jedna widła o wymiarach 120x50mm i długości 2000mm waży około 120 kg, przedłużka wydłużająca do tych samych rozmiarów to waga zaledwie 30 kg. Zapewniają więc one oszczędność finansową i zdrowia, przy zakładaniu wideł trzeba zużyć sporo siły i czasu, zwłaszcza gdy robi się to w pojedynkę. Brak konieczności siłowania się i szarpania na pewno zapewni zbawienny komfort dla stawów, i kości użytkownika.

Jak zrobić przedłużki do wideł?

Zrobienie przedłużek do wideł nie jest specjalnie skomplikowane, każdy kombinator z niedużym doświadczeniem powinien sobie z tym poradzić. Każdy będzie potrzebował nakładek z indywidualnym wymiarem, pamiętajmy żeby właściwie zmierzyć widły, i o zasadzie 60% Do zrobienia wideł będziesz potrzebował:

  1. Materiały (kątownik zamknięty)
  2. Spawarkę/Migomat
  3. Szlifierkę kątową (do cięcia metalu)
  4. Nakładkę do szlifierki do zeszlifowania ostrych krawędzi i wyrównania spawu
  5. Wymiary wideł (kątownik kupujemy nieco większy)

Pamiętaj też, o zrobieniu mechanizmu zabezpieczającego na końcu nakładki, aby nie zsunęła się podczas pracy, to można wykonać na wiele sposobów, nawet przywiązać drutem.