Wózki widłowe typu reach truck należą do najpopularniejszych typów wózków widłowych. Nazywa się je także wózkami wysokiego składowania. Jakie jest ich zastosowanie w magazynie i jakimi funkcjami się odznaczają?

Czym są wózki widłowe typu reach truck i jakie jest ich zastosowanie?

Wózek reach truck wykorzystywany jest w magazynach wysokiego składowania. Dzięki niemu składowanie ładunku w regałach jest możliwe nawet na wysokości 13 metrów. Dodatkowo wózek typu reach truck posiada wysuwany maszt. Znajduje on zastosowanie w transporcie wewnętrznym i w kompletacji towaru w magazynach.

Wózki widłowe typu reach truck – Parametry wózków reach truck

Wózek widłowy reach truck zasilany jest zazwyczaj akumulatorem. Może być wyposażony w baterię kwasowo-ołowiową lub nowoczesny akumulator litowo-jonowy. Ta druga opcja gwarantuje wydajniejszą i bardziej efektywną pracę poprzez mniejsze zużycie energii.

Wózek widłowy typu reach truck odznacza się na ogół udźwigiem od jednej do dwóch i pół tony. Warto mieć na uwadze, że na większych wysokościach następuje zjawisko spadku udźwigu. W praktyce oznacza to, że powyżej danej wysokości sprzęt jest w stanie udźwignąć już tylko część swojego maksymalnego ładunku.

Maksymalna wysokość podnoszenia wózka widłowego typu reachtruck jest różna w zależności od wybranego modelu. Niektóre z nich są wyposażone w maszt, który może podnieść ładunek aż na wysokość 13 metrów.

Prędkość jazdy wózka reach truck bez ładunku wynosi zazwyczaj do kilkunastu kilometrów na godzinę. Załadowanie urządzenia obniża jego prędkość. Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacji technicznej.

Wózek boczny reach truck może pracować w węższych korytarzach niż wózek czołowy. Na ogół szerokość korytarza roboczego może wynosić do 3 metrów.

Wózki widłowe typu reach truck – do pracy w różnych warunkach

Omawiane wózki da się przystosować do pracy w różnych warunkach, w tym w chłodniach (ma to związek z zastosowaniem specjalnych rozwiązań elektronicznych oraz obecnością podgrzewanej kabiny operatora) i przy regałach wjezdnych drive-in. Niektóre modele przeznaczone są nawet do pracy w strefie wysokiego zagrożenia wybuchem lub poruszania się po nierównym terenie. Podczas użytkowania sprzętu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta.

Wózki reach truck mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje i programy, które mają na celu ułatwienie użytkowania i zminimalizowanie kosztów eksploatacji. Niektóre z funkcji zawierają się w podstawowym wyposażeniu, inne są opcjonalne.

Na ostateczny koszt wózka wpływ mają dostępne funkcje i parametry danego modelu. Cena urządzenia waha się na ogół od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.