Paleciak masztowy to urządzenie, którego właściwości pozwolą na swobodną oraz efektywną pracę. Nadaje się przede wszystkim do użytku w różnego rodzaju magazynach, czy hurtowniach, zarówno przy spokojniejszych pracach, jak i przy tych wymagających zdecydowanie bardziej dynamicznych ruchów. Najważniejszym aspektem jest jednak odpowiedniego dobranie modelu do indywidualnych potrzeb, w tym m.in. do panującej temperatury (szczególnie przy minusowych), czy też wilgoci.

Zobacz dostępne paleciaki elektryczne z masztem (paleciaki używane i nowe):

Paleciak masztowy – cechy

Wózek paletowy masztowy wyróżnia się niskimi kosztami zakupu w porównaniu do urządzeń elektrycznych, ponieważ ceny wyjściowe zaczynają się już przy około 2300 złotych. Ich atutem jest także niezwykła łatwość w prowadzeniu i manewrowaniu oraz sprawność w dynamicznych warunkach. Sprawdzą się na różnego rodzaju powierzchniach, w tym śliskich, jak również wyboistych, nierównych, przy czym są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne wywołane tego typu niedogodnościami.

Wielkość paleciaka masztowego umożliwia pracę w małych magazynach, gdzie nie ma dużo miejsca przejazdowego. Niektóre z modeli posiadają dodatkową funkcję szybkiego pompowania, jeżeli towar do załadowania wynosi do 300kg, dzięki czemu dla pełnego podniesienia, zmniejszona jest całkowita ilość ruchów pompujących. Wiele modeli posiada także mechanizm podnoszenia działający na zasadzie pedału nożnego, co stanowi znaczne ułatwienie pracy. Wózek masztowy idealnie sprawdzi się w miejscach, w których często dochodzi do przewożenia towarów z samochodów.

Wózek masztowy – bezpieczeństwo

Wózki paletowe masztowe wyróżniają się dużym bezpieczeństwem pracy. Jednak w celu jego zwiększenia należy dobrać wózek w zależności do typu wykonywanej pracy. Jeżeli w danym magazynie przewozi się towary o zdecydowanie dużej masie, od 2000kg wzwyż, należy zainteresować się sprzętem, który będzie miał odpowiedni środek ciężkości, a przy tym trzeba dokładnie sprawdzić na informacji dołączonej do wózka, jaka jest maksymalna waga ładunku możliwa do podniesienia.

Wózek ręczny masztowy – waga

Wózek ręczny masztowy charakteryzuje się także zdecydowanie mniejszą wagą (około 300kg), niż waga całego ładunku w porównaniu do np. czołowych wózków widłowych, które mają dużą wagę własną, zazwyczaj około 1,5 tony.

Wózki paletowe masztowe znajdą zastosowanie w wielu warunkach pracy, jednak nigdy nie należy zapominać o indywidualnym doborze modelu do swoich potrzeb, ponieważ tylko takie postępowanie stanowi rozwiązanie wszystkich problemów. Wózki masztowe pozwolą na odciążenie wielu pracowników oraz przyśpieszą proces pracy.