Zobacz dostępne, stare (używane) wózki widłowe FLT:

Wózki widłowe są maszynami, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiegokolwiek magazynowego centrum dystrybucyjnego, czy nawet zaplecza średniej wielkości marketu. Maszyny te są niezastąpione w podnoszeniu towarów i układaniu ich na półkach, nierzadko wysokich na wiele metrów. Dzięki ich wykorzystaniu można było zmniejszyć powierzchnie magazynowe nie tracąc na ich pojemności, ponieważ wystarczyło jedynie zwiększyć wysokość hal i zastosować wysokie regały.

Stary wózek widłowy – same problemy?

Każdy pojazd czy maszyna, która jest intensywnie eksploatowana, zużywa się. Dlatego też nie można oczekiwać, że stare wózki widłowe będą w równie świetnej kondycji, jak ich najnowsze odpowiedniki. Nie oznacza to w żadnym wypadku, że maszyny takie nadają się już wyłącznie do złomowania. Można tutaj zastosować regułę podobną jak w samochodach osobowych, czy dowolnych innych pojazdach bądź maszynach.

Otóż jeżeli będziemy o posiadany sprzęt dbali, regularnie naprawiali usterki i wymieniali elementy eksploatacyjne, to nawet dwudziestoletni egzemplarz może być nadal w świetnej kondycji. Jednak jeżeli stare wózki widłowe są pozostawione samym sobie, a właściciel chce tylko wykorzystywać je tak długo aż nastąpi pierwsza poważna awaria, to zdecydowanie problemy zaczną się szybko piętrzyć. Przede wszystkim nienaprawiane usterki pociągają za sobą nieprawidłowe funkcjonowanie różnych układów i elementów, co doprowadza w konsekwencji do powstawania kolejnych uszkodzeń (których można by w ogóle uniknąć). W pewnym momencie stajemy przed koniecznością zainwestowania tak dużej sumy pieniędzy, że dalsza eksploatacja maszyny staje się nieopłacalna.

O co dbać w starych wózkach widłowych?

Najważniejszym układem wózków spalinowych jest hydraulika, silnik i przeniesienie napędu na koła jezdne. Stąd należy regularnie kontrolować poziom oleju hydraulicznego, likwidować wszelkie wycieki, wymieniać zawory odmawiające posłuszeństwa. Olej trzeba też wymieniać co określoną przez producenta liczbę motogodzin. Stare wózki widłowe zazwyczaj posiadały silniki bardzo prostej konstrukcji, stąd jeżeli przypilnujemy regularnych wymian oleju i filtrów, na pewno posłużą długie lata.

Pytania odnośnie wózków widłowych?

Wyślij zapytanie bezpośrednio na [email protected]

Nie można zapomnieć też o układzie jezdnym, który zazwyczaj napędzany jest także przez hydraulikę. W przypadku wózków elektrycznych, które weszły do powszechnego użytku nieco później, najistotniejsze są akumulatory. Należy wymieniać je w określonych konfiguracjach (parami lub wszystkie jednocześnie), nie dopuszczać do nadmiernego rozładowania, a także pilnować dobrego stanu wszystkich połączeń (usuwanie śniedzi). Silniki elektryczne obsługujące napęd oraz podnośnik są natomiast zwykle bezobsługowe i bardzo żywotne.

Jak można się przekonać, stare wózki widłowe można z powodzeniem dalej eksploatować, dbając o regularny serwis. Dzięki temu nie będą one ulegać poważnym awariom, ani generować jednorazowo dużych kosztów. Wystarczy regularna wymiana płynów eksploatacyjnych, filtrów i kontrola najważniejszych układów, by maszyny te mogły służyć przez długie lata.

Pytania odnośnie wózków?

Zadzwoń do nas +48 71 707 09 75