Opona stanowi zewnętrzne ogumienie kół pojazdów jezdnych i bezpośrednio jest odpowiedzialna za przenoszenie sił pomiędzy pojazdem a nawierzchnią drogi. Jest najważniejszym elementem pojazdu, gdyż jako pierwsza bezpośrednio styka się z powierzchnią, po której przemieszcza się pojazd.

Opony przeznaczone do wózków widłowych, podobnie jak w przypadku pozostałych pojazdów kołowych, powinny przede wszystkim zapewniać optymalną przyczepność umożliwiającą kierowanie pojazdem w zależności od zmiennych warunków atmosferycznych. Dodatkowo, dobre opony, powinny umożliwiać tłumienie nierówności oraz szybko wytrącać prędkość.

Rodzaje opon stosowanych w wózkach widłowych

Ogumienie montowane na kołach wózków widłowych montowane jest na felgach, co gwarantuje przede wszystkim zwiększenie stabilności pojazdów o charakterze działań wysokiego składowania. Tutaj można wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje opon:

  • elastyczne (superelastyczne), czyli pełne,
  • pneumatyczne, czyli niepełne.

Chciałbyś kupić odpowiednie opony do swojego wózka?

Wyślij zapytanie bezpośrednio na [email protected]

Opony elastyczne

Pierwszy rodzaj opon mają budowę konstrukcji pełnej i są dobrym rozwiązaniem do zastosowania w terenie, gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzenia opony, np. gruzowiska, hale produkcyjne, wysypiska śmieci itd. W przypadku przebicia takiej opony dochodzi najczęściej do niewielkiego pęknięcia, uszkodzenia powierzchni, co w żaden sposób nie determinuje konieczności wymiany opony. Można kontynuować prace, ponieważ produkt taki jest odporny na tego typu uszkodzenia.

Całkowite zniszczenie czy też pęknięcie opony praktycznie jest wyeliminowane do zera. Daje to w efekcie zwiększone poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa mobilność wózków widłowych. Opony pełne można podzielić na kategorie: standard o symetrycznym przekroju montowane na felgi skręcane lub felgi pierścieniowe (oznaczenie ST) oraz quick z rantem zabezpieczającym felgę bezpierścieniową (oznaczenie Q, Quick lub Easyclick).

Opony pneumatyczne

Pneumatyczne opony stosowane w wózkach widłowych są już pompowane powietrzem. Wózek widłowy z taką oponą będzie tańszy w eksploatacji oraz posiada zdecydowanie lepszą amortyzację, wymiana opony jest szybka i łatwa. Ogumienie pneumatyczne jest już jednak bardziej narażone na przebicie i szybsze, postępujące zniszczenie. Ze względu na konstrukcję można podzielić je na dwa typu: diagonalne oraz radialne.

Pierwszy rodzaj opon pneumatycznych jest dość odporny na uszkodzenia mechaniczne, konstrukcja jest prosta, zwarta i cichobieżna. Warstwy kordu dosięgają do stopek i są ułożone pod zmiennym kątem w stosunku do środkowej linii bieżnika (najczęściej ten kąt jest mniejszy od 90 stopni). Wadą niestety jest możliwość odkształcania w trakcie poruszania się ze zbyt dużymi prędkościami na zakrętach. Opony diagonalne mają również większe opory toczenia, co przekłada się na nieco większe zużycie paliwa.

Ogumienie radialne zapewnia zdecydowanie lepsze prowadzenie pojazdu, przyczepność oraz mniejsze zużycie paliwa dzięki odpowiedniej konstrukcji – warstwy kordu dosięgają do stopek i są ułożone pod kątem prostym w stosunku do środkowej linii bieżnika.

Jakie opony stosować w wózkach widłowych?

Odpowiedni dobór opony do wózka widłowego w dużej mierze wpływa na komfort jazdy, ekonomię oraz bezpieczeństwo. W przypadku wózków widłowych istotnym aspektem są warunki pracy, w jakich opona musi pracować. Właściwie dobrana opona zapewnia lepszą przyczepność, niwelację drgań oraz wolniejsze zużycie elementów zawieszenia wózka.

W przypadku prac ekstremalnie trudnych, gdzie nie można uniknąć kontaktu z ostrymi przedmiotami, najlepszym rozwiązaniem wydaje się montaż ogumienia pełnego. Dla najmniej uciążliwych prac, gdzie zapewnione są dobre drogi transportowe, idealnym rozwiązaniem będzie montaż opon pneumatycznych.

Dobierz i kup opony do wózka widłowego bezpośrednio od FLT

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiednich opon do swojego widlaka? Skontaktuj się z nami, pomożemy i doradzimy w wyborze najlepszych opon do Twojego sprzętu.

Pytania w kwestii opon?

Zadzwoń do nas +48 71 707 09 75