Co warto wiedzieć o nagrzewnicach do wózków widłowych?

Operatorzy wózków widłowych powinni odczuwać komfort podczas obsługiwania urządzenia, by ich praca była efektywna i wydajna. Zimą konieczne może okazać się dogrzanie kabiny. Umożliwią to nagrzewnice do wózków widłowych. Ich dobór najczęściej uzależniony jest od źródła energii cieplnej, które posłuży do jej zasilania. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach?

Pytania odnośnie części do wózków widłowych?

Wyślij zapytanie bezpośrednio na [email protected]

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice elektryczne wyposażone są w grzałki oporowe PTC i mogą być stosowane do różnych pojazdów. To rozwiązanie eleganckie, a jego montaż jest łatwy. Ich zastosowanie jest jednak ograniczone ze względu na dostępne moce elektryczne. Ta opcja może się więc nie sprawdzić np. w samochodach dostawczych. Na szczęście nie stanowi to przeszkody w wózkach widłowych, w których napięcie wynosi 48V lub nawet 80V, a wentylator jest sterowany napięciem 12V, 24V lub takim samym jak element grzewczy. Dostępne są nagrzewnice elektryczne uniwersalne oraz przeznaczone specjalnie do wózków widłowych.

Nagrzewnice wodne z wentylatorami

Nagrzewnice wodne z wentylatorami 12V lub 24V są rozwiązaniem wygodnym i ekonomicznym. Mają dużą moc w stosunku do zewnętrznych wymiarów, a ich cena jest stosunkowo niska. Są też lekkie i posiadają daleki zasięg nadmuchu. Na ogół oferta nagrzewnic wodnych jest najszersza ze względu na popularność tego rozwiązania. Również ten typ nagrzewnic stosowany jest w różnych pojazdach. Oprócz wózków widłowych można znaleźć je w maszynach budowlanych, samochodach dostawczych, a także statkach i łodziach. Warto pamiętać o ograniczeniu w ich stosowaniu stwarzanym przez moc cieplną, jaką silnik może odebrać od płynu chłodzącego. Jeśli temperatura otoczenia jest niska, silnik długo się nagrzewa, a moc rozpraszana przez układ chłodzenia jest niewielka. Duża moc nagrzewnicy nie ma więc szans na efektywne wykorzystanie, a intensywne chłodzenie silnika doprowadzi dodatkowo do nadmiernego zużycia paliwa. Pomóc może zastosowanie dodatkowego wodnego ogrzewania spalinowego rozgrzewającego silnik przed uruchomieniem. Ten problem dotyczy jednak najczęściej pojazdów specjalistycznych.

Inne elementy do ogrzewania i klimatyzacji wózków widłowych

By zapewnić odpowiednią temperaturę w kabinie wózka widłowego, można wyposażyć ją w kompletny system lub poszczególne elementy służące do ogrzewania i klimatyzacji. Układy klimatyzacji składają się z dobieranych indywidualnie elementów, takich jak parowniki, skraplacze, wentylatory, sprężarki, osuszacze, czujniki i inne. Przydatne są także systemy i układy rozprowadzania powietrza. Wśród konkretnych elementów związanych z ogrzewaniem, klimatyzacją i wentylacją można wymienić zawory regulacji ogrzewania, przełączniki wentylatorów oraz manetki sterowania.

Podsumowanie

Obsługiwanie wózka widłowego w zimie może być niekomfortowe, jeśli kabina nie jest wyposażona w źródło ogrzewania. Z pomocą przychodzi nagrzewnica do wózka widłowego. Wśród tego typu elementów wymienia się modele elektryczne oraz wodne, uniwersalne lub dedykowane wózkom.

Pytania odnośnie wózków  i części do wózków widłowych?

Zadzwoń do nas +48 71 707 09 75