Jak wybrać odpowiednie koła bliźniacze do wózka widłowego?

Wózki widłowe to obecnie najpopularniejszy środek transportu wewnętrznego wykorzystywany w magazynach. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka uniwersalność pracy, dzięki czemu mogą być używane niemal w każdej branży.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków widłowych o różnych parametrach technicznych i funkcjonalnych. Niezwykle istotnym elementem każdego wózka są koła, które w szczególności powinny zostać dostosowane do charakterystyki pracy. Jak wybrać odpowiednie koła bliźniacze do wózka widłowego?

Jak dopasować koła bliźniacze do wózka widłowego?

Od rodzaju oraz przyczepności opon zależy bezpieczeństwo przewożonego ładunku. Właśnie dlatego dopasowanie kół jest tak ważne z punktu widzenia jakości świadczonych usług. Dopasowanie opon do wózka widłowego powinno opierać się na kilku istotnych czynnikach, takich jak: 

  • rodzaj wózka,
  • rodzaj podłoża po jakim się porusza,
  • charakteru ładunków z jakimi pracuje.

Koła bliźniacze do wózka widłowego – rodzaje

W ogólnym podziale na rynku wyróżnia się dwa typy kół, które najczęściej montowane są w wózkach widłowych. Są to opony pneumatyczne (dętkowe) oraz opony superelastyczne (pełne).

Opony superelastyczne – pełne

Pełne opony do wózków widłowych w całości wypełnione są gumą. Nie posiadają one żadnych wolnych przestrzeni. Pełne opony charakteryzują się co prawda stosunkowo niewielką amortyzacją, jednak posiadają również wiele zalet.

Przede wszystkim pełne opony są nie do przebicia. Przekłada się to zatem na ich wytrzymałość oraz możliwość wieloletniego użytkowania. Dobrze sprawdzają się więc w magazynach oraz składach budowlanych. Wysoka jakość oraz trwałość rekompensują ich stosunkowo wysoką cenę.

Opony pneumatyczne – dętkowe

Opony dętkowe wypełnione są w całości sprężonym powietrzem. Dlatego w przypadku takich kół bardzo ważne jest serwisowanie i  zachowanie odpowiedniego ciśnienia w oponie. Opony pneumatyczne można podzielić na dwa rodzaje: radialne i diagonalne. Opony radialne są dużo bardziej wytrzymałe, natomiast koła diagonalne charakteryzują się dużo niższą ceną. Ich największą zaletą jest wysoka amortyzacja. Oferują zatem wysoki komfort jazdy oraz umożliwiają transport wrażliwych ładunków.

Odpowiednio dobrane koła bliźniacze do wózka widłowego gwarantują odpowiedni komfort pracy oraz niezawodność i niską awaryjność. Każda awaria koła to niepotrzebne przestoje i związane z nimi koszty. Tymczasem solidnej jakości opony mogą z powodzeniem służyć na magazynie przez wiele lat.