W wąskich korytarzach między regałami i ciasnych magazynach sprawdzą się wózki widłowe boczne, które są bardzo zwrotne. W takich miejscach nie zdadzą natomiast egzaminu wózki czołowe. Tego rodzaju urządzenia są wyposażone w zamontowane z boku, prostopadle do operatora widły. Oprócz specyficznej budowy mają one również możliwość wysokiego unoszenia wideł, dlatego nazywane są również wózkami wysokiego składowania.

Chciałbyś kupić wózek widłowy do wąskich korytarzy? Sprawdź nasz sklep online:

Sprawdź dostępne wózki widłowe boczne w naszym SKLEPIE ONLINE

 

Wózki widłowe do wąskich korytarzy – cechy charakterystyczne

Wózki widłowe boczne są niezwykle zwrotne, ich kompaktowa budowa umożliwia im swobodne poruszanie nawet na bardzo małych przestrzeniach. Niektóre z nich mają możliwość poruszania się we wszystkich kierunkach. Wygodę i bezpieczeństwo operatorowi zapewnia kabina, jej specyficzna budowa umożliwia dobrą widoczność, a metalowy daszek zabezpiecza przed możliwością upadku ładunku z wysokości. Wózki widłowe do wąskich korytarzy mają elektryczny napęd, co pozwala na swobodną pracę w zamkniętych pomieszczeniach bez obawy o szkodliwą emisję spalin. Wymiana i naładowanie baterii jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Wózki boczne mogą podnosić ładunki nawet na kilkanaście metrów, z tego względu mają nietypową konstrukcję:

  •  maszt i widły są zamontowane prostopadle, kabina operatora jest niewielka, ma również dodatkowe zadaszenie,
  •  są zaopatrzone w pełne opony, wytrzymują one duży nacisk podczas podnoszenia ładunku, stanowią przeciwwagę i zabezpieczają przed przewróceniem się wózka.

Wózki widłowe boczne mają bardzo mały promień skrętu i są wyjątkowo sterowne, co jest przydatne szczególnie na niewielkich powierzchniach. Jedną z większych zalet wózka jest brak przyjmowania pozycji horyzontalnej podczas wykonywania załadunku, trzeba jednak pamiętać, że fotel operatora znajduje się w pozycji bocznej do kierunku jazdy, skręt kierownicy w prawo powoduje skręt w lewo, co może być na początku bardzo mylące. Przed rozpoczęciem jazdy na wózku widłowym bocznym należy przejść odpowiednie szkolenie.

Wózki widłowe do wąskich korytarzy – zastosowanie

Wózki widłowe boczne mogą być wykorzystywane w magazynach z wąskimi korytarzami i niewielką ilością miejsca między regałami, są stosowane w miejscach wysokiego magazynowania do rozmieszczenia ładunków wysokiego składowania. Są także przydatne do przewożenia długich i niestandardowych towarów. Bardzo dobrze sprawdzają się w takich miejscach jak między innymi:

  •  wytwórnie produkcji długich profili,
  •  firmy logistyczne,
  •  markety i hurtownie budowlane,
  •  są także stosowane w centrach dystrybucji i magazynach z wąskimi korytarzami.

Korzystając z takich pojazdów należy zwrócić uwagę na wysokość sufitów, ponieważ wózki widłowe boczne ze złożonym masztem powinny mieć zapewnioną możliwość swobodnego poruszania się na całej długości trasy. Wąska i zgrabna konstrukcja sprawia, że są one uniwersalne i łatwe w obsłudze, pozytywnie wpływają na komfort pracy w całym przedsiębiorstwie. Są wydajne, niedrogie w utrzymaniu i sprawnie poruszają się po wąskich korytarzach.