Wózki widłowe stanowią najbardziej popularne urządzenia bliskiego transportu, które umożliwiają swobodne podnoszenie oraz przewożenie ładunków. Wykorzystuje się je w praktycznie każdej firmie, która zajmuje się procesami logistycznymi związanymi z magazynowaniem czy przeładunkiem towarów. Każdy z wózków widłowych poza układem jezdnym, napędem oraz systemem sterowania, posiada również układ podnoszenia. W składzie układu podnoszenia znajduje się maszt razem z karetką, łańcuchami oraz widłami. Jakie rodzaje masztów wózków widłowych można wyróżnić? Na to pytanie, postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Typy masztów do wózków widłowych

Na rynku dostępne są trzy typy masztów w wózkach widłowych:

  • maszt typu simplex,
  • maszt typu duplex,
  • maszt typu triplex.

Co odróżnia od siebie poszczególne rodzaje masztów w wózkach widłowych?

Pierwszy spośród nich, czyli maszt typu simplex, to maszt jednoczęściowy, którego budowa opiera się na pojedynczej bramie, a co za tym idzie – ma on dosyć ograniczoną wysokość podnoszenia. Jest prostym rozwiązaniem, które sprawdzi się tam, gdzie wymagana jest spora wysokość podniesienia. W wypadku masztu duplex karetka zostaje uniesiona przez wysuwany siłownik, który znajduje się w ramie wewnętrznej pojazdu. Jest to typowe rozwiązanie dla wózków mających większy udźwig. Ostatni z wymienionych, czyli maszt triplex, ma dwie wewnętrzne ramy, dzięki temu możliwe staje się osiąganie maksymalnej wysokości podniesienia ładunku.

Celem właściwego dobrania masztu do swojego wózka widłowego, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, tyczących się głównie zadań stawianych przed tego typu urządzeniami. Najistotniejszym z zagadnień będzie to, na jaką wysokość chcemy podnieść ładunki na posiadanej przestrzeni magazynowej. Do położonego najwyżej punktu trzeba jeszcze dodać ok. 15-20 centymetrów, żeby zapewniać przestrzeń nad półką dla operatora, która pozwoli na swobodę pobierania oraz odkładania towaru.

Rodzaje masztów w wózkach widłowych – typ pomieszczenia

Następną kwestią, którą trzeba koniecznie brać pod uwagę podczas wybierania właściwego masztu będzie wysokość pomieszczenia, w którym pracować będzie wybrany wózek. Trzeba też rozważyć czy wybrana trasa, którą przemierza każdego dnia wózek nie prowadzi poprzez drzwi, gdzie wysokość przejazdu może być ograniczona. Dzięki czemu możemy właściwie wybrać wysokość, którą winien odznaczać się maszt w złożonym stanie.

Maszty w wózkach widłowych są bardzo ważnymi elementami konstrukcji całości urządzeń. Ich właściwe wybranie, umożliwi więc swobodne przepływanie towarów w magazynie, bezpieczną oraz komfortową pracę. Żeby zapewniać możliwie jak najbardziej optymalne skorzystanie z wózka widłowego, trzeba mieć na względzie właściwy dobór masztu. Żeby stało się to możliwe, trzeba zwracać uwagę na niżej wymienione kwestie:

  • łatwe obsługiwanie urządzenia,
  • zapewnienie odpowiedniej widoczności operatorowi,
  • stabilny i bezpieczny montaż masztu,
  • właściwa wysokość podnoszenia.

Jak widać rodzaje masztów w wózkach widłowych zależą od kilku czynników, mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Ci decyzję w wyborze odpowiedniego rodzaju masztu do wózka widłowego.