Wózki wysokiego składowania

Tradycyjne formy organizacji przestrzeni magazynowej pozostawiają wiele niewykorzystanej powierzchni, która pochłania znaczne zasoby finansowe. Stąd coraz większą popularnością cieszy się składowanie wysokie, które polega na zwiększeniu wysokości regałów magazynowych. Przechowywanie towarów na najwyższych segmentach wiąże się jednak z zastosowaniem specjalnego rodzaju maszyn. Wózki o dużej wysokości podnoszenia charakteryzują się kompaktową konstrukcją i niewielkim promieniem skrętu, co umożliwia im płynne przemieszczanie się po wąskich alejkach magazynowych. Podejmowanie ładunku w tego rodzaju wózkach odbywa się przez wysunięcie masztu, który następnie jest przesuwany w kierunku środka ciężkości urządzenia. Bardziej zaawansowane modele posiadają funkcję jazdy w dowolnym kierunku, bez konieczności zawracania i wykonywania skomplikowanych manewrów.

image

Zwiększona wartość unoszenia, która może osiągnąć nawet do 13 metrów to nie jedyny atut tego rodzaju wózków. Maksymalny ciężar udźwigu sięga do 3 ton, a prędkość jazdy wynosi od 10-14 km/h, w zależności czy porusza się z ładunkiem czy bez. Konstrukcja tego wózka umożliwia transport długich i nieporęcznych ładunków jak np. rury, deski, kształtowniki, elementy składowe mebli. Zastosowanie technologii AC opartej na silnikach prądu zmiennego zapewnia dynamikę jazdy, zwiększa wydajność maszyny i ogranicza wymagania konserwacyjne. Pojazdy te standardowo są wyposażone w system bocznej wymiany baterii, co stanowi duże udogodnienie podczas pracy wielozmianowej. Bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania wózka zapewniają dodatkowe opcje jak na przykład automatyczne dopasowanie prędkości na zakrętach, funkcja regeneracji energii podczas zwalniania, mechanizm płynnego podnoszenia i opuszczania masztu. Dostępna jest też regulacja położenia podłogi, fotela i urządzeń sterowniczych. Kabina operatora powinna być wygodna i nie ograniczać widoczności ładunku umieszczonego na maszcie. Niezwykle istotnym elementem budowy tego rodzaju wózka jest osłona dachu, która stanowi skuteczną ochronę osoby kierującej pojazdem podczas pracy na wysokościach.

Wózki jezdniowe podnośnikowe i Reach Truck

Wózki wysokiego składowania dzielą się na dwie główne kategorie: wózki jezdniowe podnośnikowe, w tym pojazdy specjalizowane, w których operator jest podnoszony wraz z ładunkiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe boczne typu Reach Truck. Te drugie ze względu na swoją budowę, czyli umieszczenie kabiny operatora bokiem względem ładunku są potocznie nazywane wózkami bocznymi.

Tego rodzaju wózki nie wymagają tankowania lecz ładowania akumulatorem, który napędza pojazd energią elektryczną. Wykorzystuje się w nich silnik prądu zmiennego (AC), który zapewnia wyższą sprawność energetyczną oraz dynamikę jazdy i podnoszenia. Przy zastosowaniu dodatkowej izolacji silników istnieje możliwość wykorzystania wózków elektrycznych do pracy na zewnątrz. Rozwój technologii sprawił, że poczyniono ogromne postępy w zakresie optymalizacji baterii. Ciężkie, ołowiane akumulatory starszej generacji zastąpiono litowo-jonowymi.

Uprawnienia na wózki wysokiego składowania

Praca na dużych wysokościach jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zadań powierzanych operatorom wózków widłowych. Prowadzenie pojazdów wysokiego składowania wymaga odpowiednich kwalifikacji i ukończenia stosownych szkoleń. W przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych bocznych wystarczające jest posiadanie uprawnień w kategorii IIWJO. Aby obsługiwać wózki jezdniowe podnośnikowe wymagane jest natomiast uzyskanie najwyższej kategorii uprawnień – IWJO, przeznaczonej dla wózków specjalizowanych. Uprawnienia obydwu kategorii uzyskuje się po zdaniu egzaminu w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Wózki wysokiego składowania wykorzystywane są głównie w centrach logistycznych, magazynach, firmach dystrybucyjnych czy marketach budowlanych. Stanowią idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które przywiązują wagę do optymalnego zagospodarowania przestrzeni i chcą zwiększyć swoją zdolność przeładunkową.

SERWIS WÓZKÓW WYSOKIEGO SKŁADOWANIA

image

Baterie trakcyjne

Wykonujemy pomiary pojemności baterii. Świadczymy usługi naprawy i konserwacji baterii i prostowników.

image

Kamery do wózków

Oferujemy kamery do wózków widłowych, dzięki którym zwiększy się poziom bezpieczeństwa i widoczność wokół maszyny

image

Asysta UDT

Zapewniamy profesjonalne wsparcie w zakresie formalności związanych z procesem rejestracji pojazdu