Wózki widłowe elektryczne są chętnie użytkowane w wielu firmach. Musimy pamiętać o tym, aby nie dopuścić do całkowitego rozładowania akumulatora przy jego wymianie. Dzięki temu zachowamy akumulator w dobrym stanie, użytkując go przez długi czas. Istotne są też warunki przechowywania baterii. Najlepszym rozwiązaniem są suche i chłodne miejsca. Jak przebiega wymiana baterii w wózku elektrycznym? O czym warto wiedzieć? Jakie kwestia są najważniejsze?

Instrukcja wymiany baterii w wózku widłowym

W tym wypadku niezwykle przydatna jest instrukcja wymiany baterii w wózku widłowym. Jeśli chcemy zapewnić efektywne działanie wózka elektrycznego i uniknąć przestoju w pracy, konieczna jest sprawna wymiana baterii. Jakiś czas temu ta czynność była czasochłonna i wymagała zastosowanie dodatkowego wózka. Jednakże z czasem usprawniono te procesy i wyeliminowane zbędne czynności. Można liczyć na nowoczesną budowę elektrycznych wózków, gdzie z łatwością dokonamy wymiany baterii. 

Wózek do wymiany baterii aktualnie często korzysta z tzw. systemu rolkowego. Składa się on ze specjalnych rolek, które umieszczone są w podłodze przedziału baterii. Nie zapominajmy o stole  rolkowym podwójnym i stole transferowym pojedynczym. Zastosować można dwa rozwiązania, takie jak:

  • stacjonarne stoły rolkowe (podwójne)
  • stoły transferowe pojedyncze.

To, jakie rozwiązanie wybierzemy, jest zależne od przestrzeni magazynowej i specyfiki ładowania danego typu baterii. 

O czym warto wiedzieć?

Jeśli zastosujemy podwójne stoły stacjonarne, trzeba  do nich dojechać wózkiem. Są one umieszczone w konkretnym punkcie w magazynie. Mobilną opcją są stoły transferowe pojedyncze. Transportowane są na dowolnych paletowych wózkach, dzięki czemu można dojechać do danego miejsca, gdzie znajduje się wózek widłowy. Użytkowanie wózków z wymiennymi akumulatorami wymaga utrzymania baterii w dobrym stanie. W celu zachowanie najdłuższej żywotności baterii, pamiętajmy o regularnym wykonaniu czynności, które wpłyną na niezawodne działanie maszyny. Prewencyjne działania w tej sytuacji dotyczą odsiarczania co kilka lat, uzupełniania elektrolitu destylowaną wodą raz na tydzień i przestrzegania standardów bezpieczeństw. 

Głównym źródłem napędu w pojazdach tego typu jest akumulator. Instrukcja wymiany baterii w wózku widłowym daje cenne informacje o tym, jak przeprowadzić cały proces.

Wózek do wymiany baterii

Kiedy należy wymienić baterię w wózku widłowym? Planując rozpoczęcie ładowania akumulatora, trzeba mieć na uwadze to, aby nie był on całkowicie rozładowany. Najlepiej, gdy bateria nie jest użytkowana przez dłuższy czas. Ładowanie akumulatora odbywa się zazwyczaj raz na miesiąc. W efekcie zachowamy baterię w dobrym stanie i zadbamy o jej wytrzymałość. Dobrym wyborem jest też ograniczenie i spowolnienie procesu samowyładowania akumulatora. Przechowujmy go w suchym i chłodnym miejscu. Wózek do wymiany baterii musi bazować na dokładności i precyzji. 

Wymiana baterii w wózku elektrycznym

Jak dokonać wymiany baterii w elektrycznym wózku widłowym? Dawniej te czynności był niezwykle skomplikowana. Bateria musiała zostać uniesiona, a następnie przetransportowana poza obrys pojazdu. Unoszono w powietrze naładowaną baterię i za pomocą zwiesi wprowadzano ją na miejsce zużytej części. To sprawiało, że ograniczeniu ulegała produktywność zakładu pracy. Do tych zadań wymagano dwóch pojazdów i dwóch pracowników. Minusem było to, że czynności wiązały się z ryzykiem uszkodzenia pojazdu. 

Na szczęście dziś wymiana baterii w wózku elektrycznym nie jest trudnym zadaniem. W jezdniowych wózkach zastosowano boczną wymianę akumulatora. Do przeprowadzenia procesu wymiana wystarczy skorzystanie z wózka paletowego ręcznego lub elektrycznego. Pierwsza opcja bazuje na elektrycznym paleciaku. To wygodne rozwiązanie, które nie wywołuje niebezpieczeństwa. Wymiana baterii odbywa się sprawnie i szybko.

Druga metoda również jest bardzo wygodna. Polega na zastosowaniu ręcznego wózka paletowego, który sprawdza się także podczas wymiany akumulatora w wózku z kabinami. Do obsługi pojazdu w tym wypadku niezbędna jest jedna osoba, a nie dwie, jak miało to miejsce dawniej.