W obecnej sytuacji ekonomicznej zakup nowego urządzenia może okazać się sporym wysiłkiem finansowym nawet dla dużej firmy. Jeżeli nie bierzesz pod uwagę takiej opcji, nie interesuje Cię też wynajem wózków widłowych, to warto zastanowić się nad kompleksową odnową posiadanej floty. W tym artykule dowiesz się jak przebiega proces renowacji wózka widłowego i kiedy opłaca się go przeprowadzić.

Modernizacja wózka widłowego – krok po kroku

Renowacja sprzętu to kilkuetapowy proces. Rozpoczyna się od profesjonalnej kontroli wstępnej, w ramach której sprawdzane są wszystkie komponenty wózka widłowego od wideł po przeciwwagę na podwoziu, hamulcach i oponach kończąc. Następnie sporządzany jest protokół techniczny, który odzwierciedla faktyczną kondycję sprzętu. Na jego podstawie uszkodzone i zużyte elementy są wymieniane na oryginalne części zamienne. Firmy serwisowe o ugruntowanej pozycji na rynku mają też dostęp do nieraz dużo tańszych zamienników. Nie ustępują one jakością oryginalnym materiałom od znanych producentów. Lata doświadczenia nie są tu bez znaczenia – dzięki nim są wypracowane relacje tylko z zaufanymi i sprawdzonymi dostawcami.

W procesie renowacji wózka widłowego bardzo istotny punkt stanowi przegląd masztu. Jest to jeden z najistotniejszych elementów budowy wózka widłowego, od którego zależy bezpieczeństwo i wydajność pracy. Maszt jest demontowany i dokładnie czyszczony, sprawdzane są sekcje i rolki, w razie potrzeby są wymieniane łańcuchy.

Prace renowacyjne obejmuje też regeneracja akumulatorów i wymiana poszczególnych ogniw – w przypadku wózków elektrycznych, montaż instalacji gazowych – w wózkach widłowych LPG. Testowany i regulowany jest układ kierowniczy, naprawiane są elementy hydrauliki siłowej. Wymieniane są materiały eksploatacyjne takie jak płyny hydrauliczne, olej, filtry. W celu poprawy komfortu operatora odświeżona jest też kabina.

Wymianę poszczególnych komponentów weryfikuje kontrola końcowa. Ocena wyglądu nadwozia i obudowy wózka widłowego może jednak zaburzać jego potencjał techniczny. Dlatego finałem całego procesu jest ostateczna wizualna odnowa kosmetyczna. Serwisy wyposażone w lakiernie oferują pełne malowanie wózków widłowych w oryginalnych kolorach lub na życzenie klienta – zgodnie z jego preferencjami. Tak odrestaurowany wózek widłowy jest ponownie gotowy do intensywnej i niezawodnej eksploatacji.

Zalety renowacji (odbudowy) wózków widłowych

Jeżeli bierzesz pod rozwagę opcję renowacji wózka widłowego, to oznacza, że do tej pory byłeś zadowolony ze swojej jednostki. Sprawdziła się ona w danym środowisku pracy i przy wykonywanych operacjach. Duże znaczenie ma tutaj także siła przyzwyczajenia – do obsługi, ułożenia elementów sterujących, funkcji dodatkowych, czy nawet wymiarów urządzenia. Renowacja wózka widłowego pozwala Ci zachować jednostkę, której ufasz i na której polegasz, która sprawdziła się do tej pory we wszystkich trudnych sytuacjach.

Inną niekwestionowaną zaletą jest oszczędność kosztów. W niektórych przypadkach można zaoszczędzić nawet do 30-40% ceny nowego sprzętu. To tylko na dobry początek, bo przy dalszej eksploatacji będą zauważalne kolejne atuty. Części zamienne do starszych modeli są bowiem tańsze o 25-30% niż do nowych wózków, a przy intensywnym zużyciu naturalna będzie potrzebna ich wymiany. Jednocześnie tak samo jak nowe komponenty podlegają one gwarancji producenta, co umożliwia spokojną pracę. Oczywiście całkowity poziom korzyści będzie zależny od rodzaju i wielkości danego urządzenia oraz stopnia jego eksploatacji. Warto więc postawić na zaufaną firmę, która znajdzie najlepsze rozwiązanie dla Twojego przypadku.