Gaz LPG jest stosowany nie tylko w transporcie samochodowym, ale także w wózkach widłowych. Do tego celu wykorzystywane są butle syfonowe, które są wyposażone w dedykowany zawór, umożliwiający pobieranie ciekłego gazu. Sterowanie wózkiem jest także możliwe poprzez reduktor gazu, dzięki któremu wózek widłowy może rozwinąć lub zmniejszyć swoją moc. To właśnie ten element odpowiada za dostarczenie właściwej ilości gazu, który zasila silnik wózka. Dobrze dobrany reduktor zapewnia sprawne funkcjonowanie maszyny oraz wpływa na wydajność pracy w magazynie. 

Jaka jest budowa regulatora gazu do wózków widłowych? 

Parownik LPG do wózka widłowego składa się z kilku kluczowych elementów. Mają za zadanie umożliwiać swobodny przepływ gazu, a jednocześnie zabezpieczać przed wydostaniem się go na zewnątrz – poza układ napędowy. Należą do nich:

  • komora – dochodzi w niej do rozprężenia gazu, który jest wstępnie przepuszczany przez filtr, 
  • membrana – utrzymuje prawidłowe wartości ciśnienia w reduktorze. W tym celu wykorzystuje specjalną sprężynę, 
  • metalowy korpus – jest wypełniony czynnikiem chłodniczym, dzięki któremu można utrzymać w reduktorze właściwą temperaturę, 
  • zawór dolotowy – przyjmuje gaz przy niskich wartościach ciśnienia, 
  • zawór wylotowy – przekazuje gaz z reduktora do wtryskiwaczy. 

Obecnie konstrukcja parowników obejmuje już czwartą generację reduktorów, które wykorzystują system membranowy. W technologii reduktorów spotyka się także takie modele, które są zupełnie pozbawione membran – są to reduktory tłokowe. 

Reduktor gazu do wózka widłowego – jakie parametry są najważniejsze? 

Regulacja gazu w wózku widłowym jest dobierana do wózków widłowych na podstawie pewnych parametrów technicznych. To właśnie dzięki nim można dowiedzieć się, czy dane urządzenie jest w stanie obsłużyć instalację gazową w danym pojeździe. Wśród tych wielkości można wyróżnić: 

  • ciśnienie dla gazu na wyjściu – najważniejsza wartość, wpływa na ekonomiczne wykorzystanie paliwa w określonych sytuacjach – np. przy zmniejszaniu lub zwiększaniu obrotów silnika, 
  • przepustowość gazu – jest to maksymalna ilość LPG, jaka będzie dostarczona z butli syfonowej do odbiornika.  

Dobranie właściwego reduktora pod względem powyższych parametrów wpływa na bezpieczeństwo pracy podczas jazdy wózka widłowego. Biorąc pod uwagę aspekty techniczne reduktora, eksperci kierują się nie tylko mocą pojazdu, ale także wydajnością zbiornika, w którym przechowuje się gaz LPG.  

Jaka jest rola reduktora w wózkach widłowych? 

Parownik LPG do wózka widłowego może pełnić wiele funkcji. Przede wszystkim zamienia stan propan butanu z ciekłego na gazowy. Ponadto:

  • zmienia ciśnienie gazu, 
  • odparowuje nadmiar cieczy w układzie, 
  • dostarcza odpowiedniej jakości mieszankę do zasilania silnika, 
  • zabezpiecza przed ulatnianiem się gazu w trakcie postoju wózka widłowego. 

Bez funkcjonującego reduktora wózek z instalacją LPG będzie bezużyteczny. Właśnie dlatego tak ważne są przeglądy techniczne i sprawdzanie sprawności, jaką posiada regulator gazu. Tak jak w przypadku każdego elementu, należy go kontrolować według informacji przeznaczonych przez producenta. Można to robić po przejechaniu określonej odległości przez wózek – np. co 30 tysięcy kilometrów. Warto przy tym zwrócić uwagę na stan techniczny wózka oraz: 

W jaki sposób można rozpoznać uszkodzony reduktor? 

Jeśli regulacja gazu w wózku widłowym nie ,,domaga”, to można to rozpoznać po kilku najważniejszych symptomach. Są one sygnalizowane stopniowo, w miarę zużywania się reduktora. Można do nich zaliczyć: 

  • nagłe gaśnięcie silnika, 
  • spowolnienie pracy wózka przy dużym obciążeniu, 
  • wyciek płynu chłodniczego lub ulatnianie się gazu. 

Powyższe objawy wynikają z braku dostarczanego gazu, który jest dawkowany przez wyeksploatowany reduktor. W przypadku występowania usterek nie należy samodzielnie naprawiać urządzenia, ale udać się do fachowca. Dzięki jego pomocy można skutecznie ustalić przyczynę problemu i znaleźć rozwiązanie.

 

Interesują Cię wózki widłowe LPG? Sprawdź dostępne wózki w naszym SKLEPIE ONLINE