Wózek widłowy z przeciwwagą – co warto o nim wiedzieć i kiedy warto się w niego wyposażyć? Wózki widłowe w ostatnich latach zaczęły szturmem zdobywać co raz to nowsze obszary zatrudnienia. Kiedyś słynące z pracy w magazynach maszyny, które teraz można spotkać w gospodarstwach rolnych albo na budowach. Niewątpliwie mają wiele zalet i zastosowań, jednak nie są maszynami idealnymi. Zdarza się, że przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów przeliczymy możliwości wózka i przechyli się on do przodu, tracąc przy tym równowagę, w najgorszym przypadku może się nawet przewrócić. Aby zaradzić temu problemowi, została stworzona przeciwwaga.

Do czego służy przeciwwaga w wózku widłowym?

Wózek widłowy czołowy z przeciwwagą służy do podnoszenia przedmiotów o tak dużej masie, że inny mógłby sobie z nią nie poradzić. Właściwie nie jest to kwestia całego wózka, tylko stricte jego przeciwwagi bo w zasadzie jakąś przeciwwagę ma każdy wózek, z naciskiem na „jakąś” dlatego że przeciwciężar jest elementem wymiennym. Dzięki temu, jeżeli wraz z rozrostem np. Gospodarstwa rolnego, zaszła potrzeba przewożenia znacznie cięższych materiałów to Gospodarz nie jest zmuszony do wymiany całego wózka, wystarczy, że kupi tylny obciążnik o większej masie, a maszyna znów zacznie doskonale wypełniać swoje obowiązki. Nie oznacza to jednak, że wózek widłowy z przeciwwagą podniesie wszystko, kupienie odpowiedniej przeciwwagi niewiele zmieni, jeżeli waga towaru będzie większa niż udźwig wózka.

Przed zakupem wózka widłowego z przeciwwagą należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, na które warto znać odpowiedź.

Maksymalna masa towaru do transportu wózkiem

Dlaczego znajomość maksymalnej masy, z jaką będzie pracował wózek, jest ważna? Dlatego, że po zakupie może się okazać, iż nie podniesie on ładunku lub się z nim wywróci. Warto też wziąć pod uwagę rodzaj palet, rozmiar i kształt ładunku oraz wysokość, na którą będzie podnoszony. Te czynniki mają wpływ na faktyczną wagę towaru, którą będzie odczuwał wózek widłowy, kiedy największy ciężar jest wysunięty na sam przód, jest większe ryzyko przeważenia i wywrotki, niż gdy będzie on schowany przy samym maszcie.

Teren, na którym wózek widłowy z przeciwwagą będzie pracował

Znajomość terenu jest istotna. Gdy mamy świadomość, że wózek nierzadko będzie zjeżdżał ze stromej górki z towarem, to musimy wybrać model z większym przeciwciężarem. Dlaczego tak? Dlatego, że zjeżdżając w ten sposób, towar wysuwa się do przodu, co skutkuje większym przeważeniem, jeżeli przeciwwaga naszego wózka widłowego nie będzie do tego przystosowana, to ciężar wygra i przewróci maszynę. Większą istotę ma to dla właścicieli magazynów, dla nich taki wypadek mógłby oznaczać przewrócenie sąsiednich regałów, co skutkowałoby jeszcze większymi szkodami.

Miejsce pracy wózka widłowego

Ta informacja jest potrzebna głównie ze względu na komfort operatorów i przepisy. Jeżeli wózek widłowy z przeciwwagą będzie pracował na zewnątrz, to należy wyposażyć go w kabinę do wózka widłowego. Z kolei w pomieszczeniach, sugeruje się używanie wózków elektrycznych, nie emitują one spalin i są dużo cichsze podczas pracy. W Polsce używanie maszyn spalinowych wewnątrz pomieszczeń jest dopuszczalne i regulowane przez poszczególne zapisy, np. O stężeniu spalin, warto jednak wiedzieć, że w niektórych krajach jest to zakazane.