Wózek widłowy to podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Wykorzystywane są również w centrach logistycznych oraz przeładunkowych. Także w wielu zakładach produkcyjnych trudno jest sobie wyobrazić, wydają pracę bez wózków widłowych. Dzięki nim bowiem możliwy jest transport ciężkich ładunków w sposób bezpieczny i sprawny. Dziś na rynku dostępne są różne modele tych pojazdów. Wśród nich wymienić można wózki elektryczne oraz wózki spalinowe. Na który z tych modeli się zdecydować?

Rodzaje wózków widłowych

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne rodzaje wózków widłowych. Bez nich normalne funkcjonowanie w halach magazynowych i fabrycznych jest dziś niemal niemożliwe. Aby jednak wózek widłowy mógł spełnić swoje zadanie, musi być odpowiednio dopasowany do konkretnych potrzeb i warunków pracy. Pojazdy, których mowa podzielić można wedle różnych kryteriów. Jednym z nich jest zastosowany typ napędu. Pod tym kątem wyróżnić można wózki elektryczne oraz wózki spalinowe. Oba te modele, jak można się domyślić, różnią się od siebie przede wszystkim sposobem zasilania. Wózki widłowe elektryczne wyposażone są w akumulator, z kolei wózki widłowe spalinowe do swojego działania potrzebują benzyny. Sposób zasilania ma tu szczególne znaczenie i przekłada się na wydajność pojazdów, ich zastosowanie oraz bezpieczeństwo pracy. Zatem, jaki wózek widłowy elektryczny czy spalinowy wybrać?

Wózek widłowy elektryczny a spalinowy – miejsce pracy

Wózki widłowe mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz hal magazynowych, jak i na zewnątrz. Jednak w przypadku wózków elektrycznych i spalinowych, miejsce ich wykorzystania ma szczególne znacznie. Jak bowiem można się domyślić, wózki spalinowe cechują się emisją spalin. Choć nowoczesne wózki spalinowe wyposażone są w specjalne filtry, to nie rozwiązuje to do końca problemu. Dlatego, jeśli planuje się zakup wózka widłowego, który wykorzystywany ma być przede wszystkim wewnątrz hali, to wózek spalinowy nie będzie najlepszym wyborem. Taki wózek sprawdzi się ewentualnie w przestrzeni półotwartej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wózków elektrycznych. W związku z tym, że takie pojazdy nie emitują żadnych szkodliwych substancji, to z powodzeniem mogą być wykorzystywane w zamkniętych przestrzeniach.

Wózek widłowy elektryczny a spalinowy – akustyka

Odpowiadając na pytanie, jaki wózek widłowy elektryczny czy spalinowy zakupić, uwagę zwrócić trzeba również na to, z jak dużym hałasem wiąże się korzystanie z konkretnego modelu. Nie da się ukryć, że elektryczne wózki widłowe pracują znacznie ciszej w porównaniu z tymi spalinowymi. Wózek elektryczny sprawdzi się zatem bardzo dobrze w tych pomieszczeniach, w których pracuje dużo ludzi. Pracownicy nie będą musieli wówczas korzystać z dodatkowych akcesoriów chroniących przed hałasem. Jeśli o hałas chodzi, to różnica między oboma modeli wózków wynosić może nawet 20-30 dB.

Wózek widłowy elektryczny a spalinowy – wydajność

Aby w pełni zdecydować, jaki wózek widłowy elektryczny czy spalinowy wybrać, koniecznie podjąć trzeba jeszcze kwestię wydajności tych urządzeń. W tym przypadku znacznie lepiej spisuje się wózek spalinowy. Mówiąc bowiem o wydajności, ma się tu na myśli to, jak długo pojazd może pracować bez przerwy. Wózki widłowe elektryczne wyposażone są w akumulator, który trzeba dość często ładować, a sam ten proces trwa dość długo. Często czas ładowania to nawet 8-12 godzin, a jedno ładowanie zwykle starcza na jeden dzień pracy. Wózki spalinowe pracować mogą znacznie dłużej i nie ma konieczności ich ładowania. Wystarczy do baku dolać paliwa i wózek od razu może pracować. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o udźwigu. W tym przypadku również przewagę mają wózki spalinowe. Są bowiem w stanie podnieść nawet do 20 ton. Z kolei wózki elektryczne ponieść mogą jedynie kilka ton.