Wózki widłowe są nieodłącznym elementem szerokiej gamy przedsiębiorstw i magazynów, pomagając w sprawnym transporcie na niewielkich odległościach. Dla pełnej funkcjonalności tych pojazdów należy zadbać nie tylko o ich ogólny stan techniczny – ważna będzie również odpowiednia stateczność wózka widłowego. Czym ona jest i dlaczego jest tak ważna? Co grozi, jeśli nastąpi jej utrata? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Stateczność wózka widłowego – czym jest?

Jest to pojęcie, które odnosi się nie tylko do wózków widłowych – obejmuje także dźwigi, żurawie, suwnice, jak i wszelkiego rodzaju wyciągniki. Oznacza nic innego, jak zdolność danego pojazdu do zachowania równowagi podczas pracy – zarówno w czasie, gdy jest obciążony, jak i bez żadnego ładunku. 

Stateczność wózka widłowego jest parametrem niezbędnym do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, które dotyczy zarówno pracowników, jak i transportowanych towarów. Dobrze dopracowana stateczność pozwala na stabilność nawet podczas wykonywania trudnych manewrów. 

Co wpływa na stateczność wózków widłowych?

Parametr ten jest związany z wieloma czynnikami, a w tym z:

  • masą wózka widłowego,
  • mocą silnika,
  • obciążeniem i jego rozłożeniem,
  • zawieszeniem i rozstawem kół,
  • zniszczeniami różnych elementów.

Wymienione cechy są często niezależne od użytkownika, co nie znaczy, że użytkowanie nie ma znaczenia przy zachowaniu odpowiedniej stateczność wózka. Ważne jest, aby stosować pojazd zgodnie z jego przeznaczeniem, nie ładując nadmiernego ciężaru i nie podnosić go na zbyt wysoki pułap. Jednocześnie trzeba uważać na zbyt ostre manewry, które mogą powodować przemieszczanie się środka ciężkości całej konstrukcji.

Stateczność wózka widłowego  – co ją zapewnia?

Odpowiednia stateczność wózka widłowego jest możliwa poprzez dostosowanie wspomnianych parametrów i użytkowanie pojazdu zgodnie z jego przeznaczeniem. Sposoby te, choć ważne, czasem nie są wystarczające, przez co producenci wózków widłowych dbają o implementację szerokiej gamy mechanizmów, które pomagają w zachowaniu odpowiedniej stabilności. 

Do najpopularniejszych systemów zwiększających stateczność wózków widłowych zaliczamy:

  • systemy ograniczające prędkość poruszania się na zakrętach,
  • ograniczniki prędkości, które spowalniają procesy opuszczania i unoszenia ładunków,
  • szeroka gama czujników.

Oczywiście każdy producent wprowadza swoje własne systemy, które często łączą się z całą konstrukcją pojazdu i monitorują przebieg każdego procesu. W ten sposób zapewniają jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa i kontroli podczas pracy.

Jak wspomóc stateczność wózków widłowych?

Prawidłowa stateczność wózka jezdniowego wymaga nie tylko zaawansowanych systemów, które oferują producenci – ważna jest też dbałość ze strony użytkownika. Każdy operator powinien doskonale znać zasady bezpiecznej pracy i stosować się do nich na każdym kroku. Które aspekty będą tutaj kluczowe?

  • Kontrola stanu technicznego – zadaniem operatora jest sprawdzenie stanu pojazdu przed rozpoczęciem pracy, jak i po jej zakończeniu. Każda nieprawidłowość powinna zostać spisana i zgłoszona, aby mogła zostać naprawiona. W ten sposób można uniknąć zmniejszenia stateczności, czego efektem będzie bezpieczeństwo przy pracy.
  • Usuwanie usterek na bieżąco – operator, który ma duże doświadczenie, często mówi sobie, że nie potrzebuje kilku niedziałających kontrolek. Takie działanie może doprowadzić do poważnych wypadków. Każda, nawet najmniejsza usterka, powinna być zgłaszana i jak najszybciej usuwana.
  • Operowanie zgodnie z przeznaczeniem – nie można przekraczać maksymalnych wartości wózka widłowego – zarówno pod kątem udźwigu, jak i zasięgu. Wartości te zostały stworzone na podstawie licznych testów, które ukazały, że to właśnie w tych granicach wózek zachowuje najlepszą stateczność.

Wszystko to pokazuje, że stateczność wózka widłowego zależy od wielu czynników – zarówno tych, które leżą po stronie producenta, jak i tych, które są w zasięgu działania operatorów. Zadbanie o wszystkie wpływy działające na wózek pozwoli na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas pracy.