Jaki wózek widłowy wybrać? Wózki widłowe to urządzenia, które stanowią podstawę funkcjonowania większości magazynów i hal produkcyjnych. Wybór wózka idealnego dla specyfiki danej firmy może okazać się zadaniem skomplikowanym – duże znaczenie ma bowiem wiele różnych parametrów wpływających na funkcjonowanie wózka.

Czym kierować się przy wyborze wózka widłowego?

Podczas zastanawiania się jaki wózek widłowy wybrać, należy w pierwszej kolejności określić miejsce, w którym będzie on wykorzystywany – czy jest to miejsce składowania na zewnątrz czy wewnątrz, czy odległości są dalekie oraz czy magazyn jest wysoki. Kolejną konieczną do zdefiniowania zmienną jest rodzaj towaru, przykładowo czy jest to towar delikatny.

Do innych wytycznych, nad którymi musimy się pochylić zastanawiając się jaki wózek widłowy wybrać są:

  • czas pracy,
  • głośność wózka,
  • maksymalne obciążenie,
  • cena urządzenia,
  • uprawnienia operatora,
  • koszt eksploatacji.

Jak wymieniono powyżej, istnieje wiele czynników, które wpływają na rodzaj wózka widłowego, który najlepiej się sprawdzi w danym magazynie.

Rodzaje wózków widłowych

Na rynku obecnych jest wiele różnych modeli wózków widłowych, wśród niech m. in. wózki spalinowe oraz elektryczne. Wyróżniamy także podział wózków ze względu na ich funkcje szczególne.

Spalinowe wózki widłowe

Wózki widłowe z napędem spalinowym zasilane są tradycyjnie paliwem lub butlami gazowymi.

Wózki na gaztańsze w eksploatacji w porównaniu do innych wózków spalinowych i emitują stosunkowo niewiele hałasu oraz spalin. Często wykorzystywane są do pracy na zewnątrz budynków ze względu na zagrożenie pożarem oraz awarią.

Wózki widłowe z silnikami Diesla mają zazwyczaj większy moment obrotowy i większy udźwig. Są przeznaczone do pracy zewnętrznej ze względu na emisję cząstek stałych węgla (oprócz spalin).

Elektryczne wózki widłowe

Elektryczne wózki wykorzystują akumulatory ładowane prądem. Co do zasady ich moc oraz udźwig jest mniejszy (w porównaniu do spalinowych wózków widłowych). Idealnie nadają się do pracy wewnątrz budynków i magazynów takich jak magazyny żywności ze względu na brak spalin. Kolejną ich zaletą jest bardzo cicha praca oraz duże bezpieczeństwo korzystania.

Podział funkcjonalny

Wózki widłowe można podzielić również ze względu na funkcje, którymi się charakteryzują. Zastanawiając się jaki wózek widłowy wybrać koniecznie należy je rozważyć, biorąc pod uwagę także charakterystykę magazynu lub hali produkcyjnej. Modele dostępnych wózków to m. in.:

Odpowiednie zdefiniowanie potrzeb oraz warunków jakich pracować będzie wózek widłowy, jest kluczowe do wyboru wózka optymalnego dla danego magazynu.