Zadaniem sztaplarki elektrycznej jest ułatwienie pracy na magazynach, odciąża ona pracowników z ręcznego przenoszenia palet i dźwigania często ciężkich ładunków. Nie tylko ułatwia pracę, ale i ją usprawnia. Poza samym transportem ładunku pozwala umieszczać palety z towarem jedna na drugiej, przy użyciu siły własnej byłoby to niemożliwe, ale z użyciem sztaplarki można w ten sposób zaoszczędzić sporo miejsca i czasu. Szczególną popularnością, cieszą się sztaplarki elektryczne typu Reach Truck. Pozwalają one układać towary nawet na znacznych wysokościach (do 13 metrów), rozładowywać i załadowywać transporty, pomagają w składaniu regałów albo przy naprawach różnych elementów podnosząc części, których podniesienie byłoby niemożliwe dla człowieka. W magazynach zautomatyzowane sztaplarki elektryczne przez 24h/dobę mogą układać palety, szykując je do transportu, ten rodzaj sztaplarki główne zastosowanie znajduje przy zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.

Zalety sztaplarki elektrycznej do palet

Podstawową zaletą tego tupu maszyn jest napęd elektryczny, dzięki niemu są idealnie dopasowane do pracy wewnątrz pomieszczeń, nie emitują spalin i charakteryzują się wysoką kulturą pracy. Sztaplarki elektryczne nie odbiegają użytecznością od modeli spalinowych, gwarantując jednocześnie pracownikom komfort pracy, w postaci cichych warunków oraz czystego powietrza. Chętnie inwestują w nie choćby przedsiębiorcy zajmujący się najmem magazynów, m.in. ze względu na to, że w ich przypadku, zapewnienie jak najlepszych warunków pracy najemcy, przekłada się na większą ilość zleceń.

Rodzaje sztaplarek elektrycznych

  • Samojezdna – Słowo sztaplarka wzięło się od wyrażenia sztaplować, które oznacza układanie towaru na stosie, przykładowo desek albo kostek betonowych. Sztaplowanie to szerokie pojęcie, tak samo jest w przypadku sztaplarek. Najczęściej są spotykane modele samojezdne, przewożą ładunki z punktu A do punktu B i niekiedy mają możliwość ułożenia od razu dwóch lub więcej palet na sobie, usprawniając pracę. 

 

  • Automatyczna – Na zautomatyzowanych liniach, czyli w firmach produkujących same palety lub zajmujących się wytwarzaniem czegokolwiek, co później układa się na palecie, można spotkać automatyczne sztaplarki przeznaczone stricte do ich nawarstwiania. Mają one wbudowane sensory, kiedy poczują, że paleta wjechała na chwytak, unoszą ją do góry, robiąc miejsce na kolejną, po czym powtarzają proces, i tak w kółko. Takie sztaplarki elektryczne mogą służyć również do przechowywania palet, pomagają je wszystkie zebrać w jednym miejscu i ułożyć w stos, nie wymagając przy tym ludzkiej pracy fizycznej. Taki magazynek z funkcją sztaplowania przyda się w każdym przedsiębiorstwie, które chce zaoszczędzić miejsce i usprawnić odkładanie i pobór palet.

Sztaplarki elektryczne – podsumowanie

Sztaplarka elektryczna to urządzenie, które doskonale nadaje się do zautomatyzowania prac w magazynach, na terenie budowy lub w sekcji rolniczej, sadowniczej, budowlanej itp. Sztaplarki elektryczne cieszące się szczególną popularnością to te spod szyldu Jungheinrich, Linde i Toyoty. A chętnie wybierany przez magazynierów model to Reach Truck, głównie dzięki zwinności, podnoszeniu towarów na dużą wysokość, oraz długość pracy na jednym ładowaniu, należy jednak mieć na uwadze, że ich udźwig oscyluje w przedziale od 1 do 2,5 tony, więc w przypadku pracy na budowie może nie być w pełni funkcjonalny.