Na rynku mamy obecnie bardzo duży wybór wózków widłowych o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są one przede wszystkim podczas prac na magazynie oraz przy transporcie większych materiałów. Różnią się między sobą pod względem funkcji, napędu czy typu kierowania. Jednym z rodzajów wózków widłowych są urządzenia z wysuwanymi widłami. Czym charakteryzują się tego typu wózki widłowe? Kiedy są przydatne?

Jakie wyróżniamy rodzaje wideł w wózkach widłowych?

Wyróżniamy sześć podstawowych rodzajów wideł:

  • standardowe widły, zawieszane na kratce,
  • widły z zaczepem typu pin oraz z tuleją,
  • widły przykręcane,
  • widły do pozycjonerów,
  • widły bez zaczepów,
  • widły wysuwane, zwane też antystatycznymi. 

Czym są wózki widłowe z wysuwanymi widłami?

Widły w wózkach jezdniowych to najbardziej charakterystyczny element, przynależący do tych pojazdów. W większości modeli wózków mogą być one stosowane wymiennie z innego typu osprzętem. Możemy wyróżnić tu widły wysuwane czy przedłużki do wideł. Pierwsze rozwiązanie montowane jest do wózków na stałe i umożliwia sterowanie widłami bez konieczności ich ręcznej zmiany. Przedłużki to z kolei akcesorium, które nakłada się ręcznie na zamontowane już widły. 

Wózki widłowe z wysuwanymi widłami to nic innego jak maszyny, które wyposażone są możliwość wysunięcia wideł. Tego typu rozwiązanie może być stosowane w czołowych wózkach spalinowych, czołowych wózkach elektrycznych, wózkach paletowych elektrycznych oraz w ładowarkach teleskopowych.

Wysuwane widły – kiedy stosować?

Wózki widłowe z widłami wysuwanymi warto zakupić w momencie, kiedy w przedsiębiorstwie, na hali produkcyjnej czy w magazynie wiadomo, że przedłużki nie będą wystarczające. W trakcie jednej zmiany bardzo często zdarza się bowiem, że operatorzy wózka widłowego muszą korzystać zarówno z większej, jak i mniejszej długości wideł na jednej zmianie. Montaż przedłużek zajmuje wiele czasu, więc najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup osobnego wózka z wysuwanymi widłami. 

Tego typu wózki widłowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność transportowania dłuższych towarów. Służą one bowiem do zwiększenia powierzchni roboczej. Co ważne, mimo swojej długości, są one równie wytrzymałe, jak ich krótsze odpowiedniki. 

Jak dobrać widły do wózka widłowego?

Ze względu na to, że widły wysuwane bardzo często stanowią dodatkowy osprzęt wózków widłowych, warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednie akcesorium. Najważniejszymi parametrami będą:

  • Udźwig wózka widłowegoSuma udźwigu dwóch wideł powinna być równa maksymalnemu udźwigowi wózka widłowego. 
  • Długość wideł. Długość wideł zawsze musi być dopasowana do rodzaju wykonywanych prac. Inną długość wybierzemy do przewozu palet, a inną do transportu większych towarów. Widły wysuwane mogą mieć nawet do 3 m zasięgu.
  • Klasa karetki widełWidły wysuwane zawieszane są na karetce – płycie czołowej wózka. Zanim więc zdecydujemy się na zakup wideł warto określić klasę karetki. Wyróżniamy tu pięć klas. Najczęściej spotykane są klasy II i III. Pierwsze z nich wykorzystywane są w wózkach o udźwigu do 2,5 tony, drugie z kolei do 3,5 tony.