Zastanawiasz się czy warto pracować jako serwisant wózków widłowych? Rosnący rynek składowania wielkopowierzchniowego i powszechność magazynów zmieniła krajowy rynek pracy w wielu aspektach. Jednym z nich jest pojawienie się nowych zawodów, innym rosnące zapotrzebowanie na usługi specjalistów. Jedną z takich profesji jest serwisant wózków widłowych, coraz powszechniej używanych w wielu przedsiębiorstwach. Czym się zajmuje i ile może zarobić osoba pracująca jako wykwalifikowany serwisant wózków widłowych?

Wózki widłowe wymagają serwisowania

Wózki widłowe najczęściej posiadają silniki elektryczne lub spalinowe, rzadziej gazowe. Spośród nich pierwsze częściej spotyka się w firmach, gdzie na co dzień korzysta się z tego typu sprzętu. Dla kogoś, kto chciałby pracować jako serwisant wózków widłowych, oznacza to istnienie pewnych warunków wstępnych, jakie należy wziąć pod uwagę, decydując się na karierę na takim stanowisku. Osoba pragnąca zdobyć kwalifikacje zawodowe w tym kierunku, musi mieć przede wszystkim podstawy wiedzy na temat elektrotechniki i mechaniki. Z reguły serwis wózków widłowych dotyczy bowiem silnika lub układów hydraulicznych, napędzających podnośniki w wózku. 

Serwisy wózków widłowych szukają specjalistów

Obserwując rynek pracy, nietrudno zauważyć, że ten zawód cieszy się dużą popularnością, a ktoś posiadający odpowiednie kwalifikacje bez trudu znajduje zatrudnienie. Można nawet przyjąć, że w przypadku osoby znanej jako dobry serwisant wózków widłowych, praca znajduje się na wyciągnięcie ręki. Z pewnością również można przyjąć, że w najbliższych latach na pewno nie zniknie zapotrzebowanie na usługi specjalistów w dziedzinie naprawy i serwisu wózków widłowych. Dostępne ogłoszenia i ogólny kierunek rozwoju gospodarczego mogą nawet sugerować, że praca w serwisach wózków widłowych stanie się jeszcze poszukiwana przez pracodawców, korzystających w swoich firmach z tego typu urządzeń .

Kim jest idealny serwisant wózków widłowych?

Potencjalni kandydaci do pracy na stanowisku serwisant wózków widłowych to osoby, które skończyły naukę na kierunku elektrotechnicznym. Rozumienie budowy i zasad działania silników elektrycznych różnego typu sprawia, że mogą z łatwością zdobyć wiedzę na temat poszczególnych modeli i szybko przyswoić sobie tajniki pracy. Bardzo niedaleką drogę do tego, by stać się wykwalifikowanym serwisantem widlaków, mają osoby z wykształceniem obejmującym zawody mechanika silników spalinowych lub gazowych. Idealnym kandydatem na pracę w serwisie jest zatem osoba pasjonująca się mechaniką, posiadająca zdolności manualne i umiejętność dobrego zdiagnozowania usterki. Osoby o takich zamiłowaniach mogą liczyć na to, że szybko staną się specjalistami w serwisowaniu wózków widłowych.

Ile zarabia serwisant wózków widłowych?

Niezależnie od regionu naszego kraju serwisant wózków widłowych jest specjalistą sowicie wynagradzanym za swoją wiedzę techniczną. Można powiedzieć, że jest to taki zawód, w którym pensje będą rosły razem ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego i rozszerzania posiadanych umiejętności w zakresie naprawy czy serwisowania wózków widłowych o różnego typu napędzie. Obiektywnie analizując danych wnioskować można, że serwisant wózków widłowych zarobki ma powyżej średniej krajowej, w miarę upływu lat pieniądze te będą rosły, podobnie jak umiejętności pracownika.

Serwisowanie wózków widłowych ma przyszłość

Zamiłowanie do mechaniki i elektryki sprawi, że można łatwiej zdobyć kwalifikacje zawodowe w zawodzie, który ma przyszłość. Warto zatem rozważyć ten kierunek kariery zawodowej, bo oferty pracy, jakie zamieszcza dział odpowiedzialny za serwis wózków widłowych jednej z przodujących marek producentów tego sprzętu są aktualne niezależnie od obecnych warunków gospodarczych. Stabilność zatrudnienia i dobre warunki finansowe to w połączeniu z ciekawą pracą, zajmującą się rozwiązywaniem problemów technicznych pojazdów stanowią o atrakcyjności tej specjalizacji. Rosnąca liczba wózków widłowych pozwala zaś sądzić, że to zawód potrzebny i poszukiwany. Taki zestaw zalet to chyba najlepsza rekomendacja, przemawiająca za wyborem tej konkretnej ścieżki kariery.