Dźwigniki nożycowe służą głównie do przeprowadzania prac na wysokościach. Mają za zadanie usprawniać prace załadunkowe, transport towarów i ułatwiać pracę w warsztatach samochodowych. Pamiętajmy o tym, że podnośnik zapewnia wysokie bezpieczeństwo wykonywanych zadań. Pozwala podnosić nie tylko ludzi, lecz także różnorodne towary. Inna nazwa to podnośnik nożycowy. Przyjrzyjmy się temu, gdzie najczęściej stosowane są takie maszyny. O czym warto wiedzieć? Kiedy postawić na dźwigniki nożycowe? Gdzie zazwyczaj są wykorzystywane?

Dźwignik nożycowy

Warto zauważyć, że dźwigniki nożycowe służą głównie do podnoszenia obiektów w pionie, na określoną wysokość. Nazwa dotyczy nożyc, które ułożone są w formie profili. Te profile się krzyżują, a nożyce rozkładają się lub składają w zależności od kierunku ruchu platformy. Okazuje się, że sprzęt może zastąpić tradycyjne rusztowania. Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie? Niezawodne podnośniki zapewniają swobodne przemieszczanie się, co uzyskujemy dzięki kołom, jakie są przymocowane do podstawy maszyny. Nie bez znaczenia jest fakt, że urządzenie jest łatwe w obsłudze i mobilne, a sterowanie odbywa się z użyciem pilota. Pilot z kolei obsługujemy z pulpitu sterującego podnośnika. Platforma w tym wypadku jest wyposażona w barierki, które dają ochronę podczas użytkowania. 

O nasze bezpieczeństwo zadba nie tylko barierka, lecz także elektronika i system hydrauliczny. Dźwigniki nożycowe odznaczają się stabilnością, co uzyskujemy dzięki podwójnej konstrukcji nożyc. Ruchomy podest nie zajmuje wiele miejsca i nie ogranicza przestrzeni. Pozwala zachować swobodę ruchów dookoła maszyny. Plusem jest wytrzymałość, znoszenie dużych obciążeń i stabilność. 

Zastosowanie dźwignika nożycowego

Gdzie najczęściej stosuje się dźwigniki nożycowe? Co ciekawe, te urządzenia znajdują zastosowanie przede wszystkim na terenie wielkopowierzchniowych obiektów, takich jak:

  • Magazyny
  • Zakłady produkcyjne
  • Supermarkety

Podnośnik nożycowy daje możliwość wykonywania pracy na wysokości, np. podczas montowania klimatyzacji, elektryki lub przy wykładaniu towarów. Na platformie może znajdować się nawet kilku pracowników. Mniejsze sprzęty używane są z kolei w warsztatach samochodowych i służą głównie do podnoszenia pojazdów. Dzięki dźwignikowi dostaniemy się do podwozia i innych trudno dostępnych części pojazdu. Dźwigniki nożycowe są nieocenione podczas malowania budynków, przy montażu instalacji grzewczych i elektrycznych. Ponadto, specjaliści stawiają na nie w pracach konserwacyjnych przy elewacji budynków i w trakcie mycia szklanych elewacji wieżowców. Maszyny nowoczesne i solidne znajdują zastosowanie na budowie, do transportu obiektów o dużych wymiarach u na liniach montażowych. 

Podsumowując, warto stwierdzić, że dźwigniki nożycowe mają niezwykle szerokie zastosowanie w wielu branżach. To sprzęt solidny i dbający o bezpieczeństwo pracowników. Podczas poszukiwania podnośnika, warto mieć na uwadze sprawdzone marki i najwyższą jakość wykonania sprzętu. W efekcie maszyna będzie nam służyć przez długi czas.