Ładowarki teleskopowe są spotykane nie tylko na placach budowy i w gospodarstwach rolnych. Okazuje się, że ich zastosowanie jest znacznie szersze. Trudno jest wyobrazić sobie wykonanie różnych prac bez pomocy ładowarki teleskopowej. Nic więc dziwnego, że tak wiele firm stawia na sprzęty doskonałej jakości od renomowanych marek. Maszyny będą nam służyć przez długi czas pod warunkiem, że zadbamy o ich utrzymanie w odpowiednim stanie technicznym. Czym jest ładowarka teleskopowa? Jakie zastosowanie ma to urządzenie? O czym warto wiedzieć?

Ładowarka teleskopowa

Czym są ładowarki teleskopowe? Najprościej rzecz ujmując, są to wózki jezdniowe podnośnikowe z napędem mechanicznym podnoszenia z wysięgnikiem. Bywają także nazywane specjalizowanymi wózkami widłowymi. Pojawiały się w XX wieku i z biegiem czasu uzyskały coraz szersze zastosowanie. Na przestrzeni lat konstrukcja maszyn uległa zmianom. Aktualnie ładowarki teleskopowe zużywają znacznie mniej paliwa, można korzystać także z klimatyzacji i większej zwrotności. Nowoczesne technologie sprawiły, że maszyny dają ogromne możliwości co do wykorzystania.

Podstawowy podział urządzeń obejmuje modele czołowe i obrotowe. Te pierwsze mają wysięgnik po stronie prawej, a te drugie odznaczają się dużym udźwigiem.

Szeroki zastosowanie

Gdzie najczęściej stosuje się ładowarki teleskopowe? Pamiętajmy o tym, że są to maszyny uniwersalne, które mają szerokie zastosowanie. Sprawdzają się przykładowo w:

  • Budownictwie
  • Rolnictwie
  • Pracach kopalnianych
  • Przemyśle drzewnym
  • Lotnictwie
  • Portach morskich itp. 

Konkretne wykorzystanie ładowarki teleskopowej jest zależne od rodzaju sprzętu i posiadanego osprzętu. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia może rozszerzyć możliwości maszyny. Najpopularniejsze są tutaj różnorodne chwytaki, wciągarki, widły, kosiarki, pługi i platformy robocze różnego rodzaju. Dzięki temu ładowarka teleskopowa pozwoli nam wykonywać wiele prac dotyczących przenoszenia, podnoszenia i transportowania ludzi lub ładunków.

Gdzie jeszcze sprawdzą się ładowarki teleskopowe?

Faktem jest, że tradycyjne zastosowanie sprowadza się do kilku branż – transportu, budownictwa oraz uprawy i hodowli zwierząt. Obecne modele mają tak duże możliwości, że są spotykane także w innych działalnościach. Z pewnością maszyny są niezastąpione na placu budowy. Wózek jezdniowy podnośnikowy posiada duże udźwigi, co pozwala łatwo transportować duże elementy. Nie zapominajmy także o rolnictwie, gdzie ładowarki teleskopowe sprawdzają się w uprawie roślin i hodowli zwierząt. Po zastosowaniu odpowiedniego osprzętu można wykorzystać sprzęt do prac porządkowych w gospodarstwie rolnym. Posłużą nam przy przenoszeniu płodów rolnych, transportu palet, załadunku i rozładunku różnych ciężkich przedmiotów itp.

Jak widać, niezawodne ładowarki teleskopowe przyjmują różnorodne wersje i mają liczne zastosowanie w wielu pracach. Korzystają z nich zazwyczaj specjaliści przykładowo w rolnictwie, budownictwie, lotnictwie, czy też w pracach kopalnianych. Podczas wyboru urządzenia, warto mieć na uwadze najwyższą jakość i dobranie osprzętu.