Podczas pracy w dużym magazynie, wózek widłowy może okazać się niezbędnym rozwiązaniem, aby móc efektywnie pracować. Nie zawsze standardowy wózek widłowy nada się do tego zadania najlepiej. W pewnych przypadkach czterokierunkowy wózek widłowy o wiele lepiej spełni oczekiwania przedsiębiorstwa, głównie ze względu na swoją uniwersalność, a przez to szereg zadań, które można dzięki niemu wykonać.

Czterokierunkowy wózek widłowy – gdzie najlepiej się sprawdzi?

Przede wszystkim czterokierunkowy wózek widłowy przewyższa standardowe modele pod względem mobilności. Umożliwia on transportowanie towarów w czterech kierunkach, bez potrzeby skomplikowanego manewrowania. Jest to gwarancja wszechstronności i wydajności. Dzięki niemu przyspieszona zostanie obsługa rozmaitych towarów. Szczególnie dobrze sprawdza się podczas transportowania długich produktów.

Pozwala także na realizację zadań z paletami, skrzyniopaletami i innymi, znacznie usprawniając cały proces. Czterokierunkowy wózek widłowy odnajdzie swe zastosowanie również w wąskich korytarzach, gdzie manewrowość pojazdu odgrywa kluczową rolę. Pozwoli bezpiecznie dowieźć ładunek na miejsce, bez konieczności kilkukrotnej zmiany kierunku jazdy. Będąc w posiadaniu magazynu, w którym pozostaje niewielka przestrzeń do manewrowania, warto rozejrzeć się za odpowiednim modelem czterokierunkowego wózka widłowego.

Czterokierunkowy wózek widłowy – charakterystyka

Czterokierunkowe wózki widłowe, w przeciwieństwie do swoich standardowych odpowiedników, siłą rzeczy wymagają bardziej skomplikowanego procesu produkcji. W jej trakcie stosuje się profesjonalne metody, dzięki którym możliwe jest zainstalowanie wysokiej jakości mechanizmów. Producenci wymieniają takie zalety omawianych wózków, jak:

  • Kabina o najwyższej możliwej ergonomii
  • Systemy sterowania ograniczające hałas
  • Systemy ograniczające emisję spalin oraz zużycie paliwa
  • Elektryczne silniki w niektórych modelach
  • Pełna regulacja oraz amortyzacja foteli
  • Możliwość konfiguracji według indywidualnych oczekiwań, wliczając w to bogatą ofertę dodatkowego sprzętu, a nawet ogrzewanie kabiny operatora

Chociaż ergonomiczna kabina pozwoli na bezpieczne poruszanie się, to jednak najistotniejszą cechą czterokierunkowego wózka widłowego pozostaje jego zdolność do bezpiecznego manewrowania. Zmiana kierunku poruszania się jest możliwa do wykonania w miejscu, poprzez wbudowany specjalistyczny mechanizm skrętu kół, w zakresie ponad 90 stopni. Producenci zwracają także uwagę, że niektóre modele doskonale sprawdzą się zarówno w pracy wewnątrz magazynu, jak i na zewnątrz, nawet na trudnej nawierzchni. 

Jaki model czterokierunkowego wózka widłowego wybrać? – przykładowe modele

Na rynku znajduje się wiele producentów wózków widłowych, w których ofercie odnaleźć można specjalistyczne pojazdy.

  • Czterokierunkowy wózek widłowy Combi-CB

Producent CombiLift sugeruje wybór swojego modelu Combi-CB. Jest to kompaktowy wózek, który bezproblemowo potrafi poruszać się w czterech kierunkach, z wbudowanym innowacyjnym mechanizmem 4-kierunkowym. W standardzie można odnaleźć zintegrowany przesuw boczny wideł, pozycjoner i oczywiście funkcję wielokierunkową. Przeznaczony jest do obsługi towarów w zakresie 2500 do 4000 kilogramów do maksymalnej wysokości wynoszącej 7,5 metra. Może być zasilany LPG, ON, a nawet baterią. Wydajna obsługa materiałów spaletyzowanych możliwa jest dzięki kompleksowemu rozplanowaniu kokpitu operatora. Producent zapewnia także dodatkowy osprzęt, w zależności od preferencji klienta.

  • Czterokierunkowy wózek widłowy DQ-X

Firma Hubtex w swojej ofercie prezentuje wózek DQ-X. Charakteryzuje się wyraźnie większym zasięgiem widzenia w porównaniu do urządzeń konkurencji. Wygodne i szybkie manewrowanie możliwe jest za pomocą palców i przełącznika kierunku jazdy. Wózek zapewnia udźwig do 14 ton, co czyni z niego potężne urządzenie do przewożenia ładunków. Napędzany jest gazem lub olejem napędowym. Jest to także specjalistyczne urządzenie przeznaczone do zastosowań na zewnątrz, w szczególności na trudnej nawierzchni.