Dzięki szerokiemu zastosowaniu wózków widłowych coraz więcej osób decyduje się zastosować je u siebie w działalności. Niewielkie gabaryty, zwinność, niedrogie koszty utrzymania, wysoka i szeroko pojęta funkcjonalność sprawiają, że stają się one łakomym kąskiem dla rolników, właścicieli magazynów, sklepów, firm budowlanych/usługowych, i wielu, wielu innych, to tylko wierzchołek góry lodowej. Urządzenie mogące przewozić lub układać na półkach towar, którego podniesienie jest dla człowieka nieosiągalne i to nawet w ciasnych pomieszczeniach, czyni z wózków widłowych drugiego najlepszego przyjaciela człowieka. Widlaki mają to do siebie, że ich zakup musi być dobrze przemyślany, zresztą tak jak każdy inny, ale w tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii:

  • Szerokość pomieszczenia/korytarzy (zależna od tego jest łatwość manewrowania wózkiem oraz efektywność pracy)
  • Długość trasy do przebycia.
  • Przewożony ciężar (nie średnio, tylko największy możliwy podczas pracy, ważne przy doborze maksymalnego udźwigu)
  • Wysokość układanego towaru (głównie w przypadku pracy magazynowej)
  • Miejsce/miejsca odbierania towaru, lub jego ściągania (np. w przypadku pracy z przyczepami, warto zdecydować się na dłuższe widły)
  • Teren na którym wózek ma pracować (na błotnistym dobieramy terenowe opony i najlepiej większą moc maszyny, najczęściej w przypadku usług budowlanych)

Kiedy więc wpadnie do głowy pomysł- „kupię wózek widłowy” nie działajmy pod wpływem impulsu, co u niektórych jest nawykiem, dlatego że już po spojrzeniu na ostatni podpunkt, myśl zmieni się na- „kupię wózek widłowy, ale terenowy” najlepiej zapoznać się na początku z dostępnymi ich rodzajami, a dzielimy je na:

  1. Ręczne 
  2. Spalinowe
  3. Elektryczne

Sprawdź dostępne wózki widłowe w naszym SKLEPIE ONLINE

Ręczne wózki widłowe

Zwane również potocznie paleciakami, możemy spotkać je często w sklepach, służące pracownikom do przewożenia palet podczas układania towaru, są najtańsze w utrzymaniu, nie trzeba ich tankować, gdyż napęd jest ręczny, jedyny koszt wiąże się z eksploatacją wideł czy ramy, a ze względu na przewożenie ładunków o stosunkowo niewielkiej wadze, nie jest to częste. Wózki ręczne zwyczajnie mogą podnieść towar jedynie na 20 cm, służą więc stricte do transportu, istnieją jednak też modele wyposażone w maszt podnoszące na wysokość nawet 2 metrów.

Wózki widłowe spalinowe

Charakteryzują się największą wydajnością, mogą podnieść towar nawet o wadze do 25 ton, napędzane mogą być olejem napędowym albo gazem, ze względu na emisję spalin zaleca się stosowanie ich na zewnątrz obiektów, im większy podnoszony ciężar, tym cięższy sam wózek, warto więc zwrócić na to uwagę i dostosować odpowiednio podłoże.

Wózki widłowe elektryczne

Napędzane są przez akumulatory litowo-jonowe, rozwój tej technologii sprawił, że czas pracy na jednym ładowaniu dochodzi do 10-12 godzin. Stosowane głównie w miejscach, gdzie niemożliwe jest używanie wózków spalinowych, a więc ze względu na brak emisji spalin, wewnątrz pomieszczeń, niewątpliwie zaletą tego rozwiązania jest cicha praca.

Wózki widłowe terenowe

Cechują je nieco większe rozmiary niż w przypadku wózków tradycyjnych, za to dysponują znacznie większą mocą oraz szeroko bieżnikowymi oponami co sprawia, że nie jest im straszna praca w podmokłych czy błotnistych terenach, mogą wjeżdżać na strome zbocza i efektywnie przewozić towar w warunkach, w których zwykły wózek miałby problemy.

Kupno wózka widłowego – Podsumowanie

Wózki widłowe to szerokie pojęcie, ale dzięki temu, każdy niezależnie od branży i wymagań, może kupić idealny dla siebie model i w dodatku dobrze go wyposażyć bowiem wybór asortymentu i co za tym idzie zakres działań, też jest bogaty. Od przewoźników przez podnośniki do pługów śnieżnych, mogą one wykonywać wiele prac, nawet więc właściciele działalności jednoosobowych mogą wziąć pod uwagę kupno wózka widłowego.

Kupię wózek widłowy do remontu

Jest to tańszy sposób na pozyskanie wózka widłowego, ale wymaga dużego wkładu pracy własnej, oraz czasu, aby zaczął on prawidłowo pracować. Przy naprawie wózka ważne jest wykorzystanie trwałych elementów, najlepiej wprost od producenta, zapewni to bezpieczeństwo użytkowania oraz bezawaryjność maszyny.

Pytania odnośnie wózków widłowych?

Wyślij zapytanie bezpośrednio na [email protected]