Dlaczego eksploatacja oleju hydraulicznego jest ważna? Jaki olej hydrauliczny do wózka widłowego wybrać?

Wózek widłowy tak, jak większość maszyn używanych do pracy, wymaga, aby dostarczyć mu i regularnie eksploatować olej hydrauliczny. Do pracy, potrzebuje go niemal cały asortyment sprzętu rolniczego, ciągniki, kombajny, ładowarki teleskopowe, prasy, maszyny i urządzenia, które mają ruchome albo podnoszone części, zamykane i otwierane, w tym również znaczna część sprzętu przemysłowego, nie spełniałyby swojej funkcji, gdyby nie olej hydrauliczny. Na czym tak właściwie polega jego fenomen? Dlaczego jest tak użyteczny i wymaga regularnej eksploatacji?

Czym jest olej hydrauliczny

Olej hydrauliczny, to lekko zabarwiony płyn w kolorze żółtym lub czerwonym. Dzięki temu, że jest medium nieściśliwym, można poddać go działaniu niewyobrażalnego ciśnienia uzyskując dużą siłę. Przekłada się to na siłowniki, to właśnie dzięki nim pracują i ruszają się elementy, których choćby przesunięcie jest dla człowieka niewyobrażalne. Choćby „TUZ” w ciągniku, czyli Trzypunktowy Układ Zawieszenia, element z tyłu ciągnika, składający się z trzech punktów łączących maszynę z pojazdem, który pozwala podnosić agregaty, pługi czy siewniki albo niepozorny wózek widłowy, którego niektóre egzemplarze mogą podnieść ok 3,5 tony. Olej hydrauliczny w dodatku jednocześnie smaruje elementy pracujące sprawiając, że mniej się zużywają. Oczywiście nie każdy siłownik jest hydrauliczny, do nich należą te najsilniejsze, natomiast siłownik podnoszący np. klapę w samochodzie może być gazowy, lub elektryczny.

Jaki olej do wózka widłowego

Olej hydrauliczny cechuje się tym, że ma bardzo rozległe widełki odporności na temperaturę i ciśnienie, na których może pracować, co za tym idzie, podzielono go na wiele rodzajów. Najbardziej powszechnie używany jest olej HL i właśnie w ten typ powinno się zaopatrzyć wózek widłowy. Jest to olej mineralny wzbogacony o uszlachetniacze, m.in. Zapobiegają one korozji, nadają się dobrze do urządzeń o umiarkowanym obciążeniu, które nie są narażone na nagłe zmiany temperatur, czyli idealny jako olej do wózka widłowego.

Oleje do wózków poszczególnych firm

  1. Still-  Zaleca się klasę HL/LHM- oleje przeznaczone do umiarkowanych obciążeń.
  2. Jungheinrich- Najlepiej zastosować olej tego samego producenta, na przykład Jungheinrich HLVP 46, lub 48 z tym że, ten drugi jest gęstszy więc w mroźnych warunkach pusty maszt może się powoli opuszczać. (lub wcale)

W przypadku wątpliwości co do tego jaki olej zastosować, to tego typu informacje zawsze znajdują się w instrukcji posiadanego urządzenia, jeżeli zaś nie ma instrukcji, można znaleźć ją w internecie, albo zapytać na infolinii producenta.

Jak dobrać olej hydrauliczny do wózka widłowego

Jaki olej hydrauliczny do wózka widłowego? Decydując się na zakup oleju hydraulicznego (o ile nie mamy już sprawdzonego rodzaju i firmy) należy zwrócić uwagę na trzy rzeczy:

  1. Lepkość oleju
  2. Warunki pracy (chłodne, neutralne, ciepłe)
  3. Klimat

Te trzy informacje są niezbędne, aby wybrany produkt był zadowalający. Na klimat zwracamy uwagę, gdy wózek będzie pracował na zewnątrz, jeżeli praca będzie wykonywana w chłodnych/ zimowych warunkach, a olej będzie miał lepkość na poziomie 48, to pod wpływem temperatury zgęstnieje on, w konsekwencji po podniesieniu czegoś na maksymalną wysokość i odłożeniu, kiedy będziemy chcieli opuścić pusty maszt, to albo będzie on schodził bardzo powoli, albo wcale. W klimacie ciepłym olej rozrzedza się, jeśli więc zastosujemy już fabrycznie cechujący się słabą lepkością, to może on wyciekać. Podobnie sytuacja ma się do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, np. chłodnia ma klimat zimny, a w kotłowni jest gorąco, to są właśnie warunki pracy.

Ilość oleju w wózku

Ile oleju hydraulicznego do wózka widłowego?

Zbiorniki olejowe różnych wózków różnią się od siebie ale oscylują one w przedziale 22-30 litrów. Wymieniając olej pamiętać należy o wymianie filtrów.

Kiedy zmieniać olej hydrauliczny w wózku widłowym?

Zgodnie z ogólnie przyjętą wytyczną olej hydrauliczny powinno się zmieniać co około 500 motogodzin, zdarzają się jednak wyjątki, kiedy wózek jest używany stosunkowo rzadko, wtedy z założenia powinno się dokonać wymiany raz w roku.