Jeśli rozważamy zakup wózka widłowego dla swojego przedsiębiorstwa, warto oprócz ceny wziąć pod uwagę także jego parametry techniczne. Jest to niezbędne, by zakupiony wózek prezentował najwyższą jakość i jak najdłużej spełniał swoją rolę. Dlatego w poniższym artykule opowiemy o budowie tego sprzętu, dostępnych opcjach, a także, jaka szerokość wózka widłowego najlepiej się sprawdza.

Rodzaje wózków widłowych i definicja


Wózek widłowy jest pojazdem wolnobieżnym napędem silnikowym. Porusza się z określoną prędkością i przystosowany jest do transportowania przedmiotów o nawet o większej masie. Z tego powodu stosowany jest głównie w magazynach, składach i halach.

Wózki widłowe można podzielić ze względu na napęd, jaki mają wbudowany. Może być on:

  • ręczny (paleciak) – wózek pchany przez operatora
  • spalinowy — napędzany przy pomocy oleju napędowego, dedykowany do pracy na otwartych przestrzeniach
  • gazowy — niezwykle ekonomiczny, polecany do pracy tylko na otwartych przestrzeniach
  • elektryczny — odpowiedni do pracy w zamkniętych pomieszczeniach, zazwyczaj bardzo ładowny, intuicyjny w obsłudze i ekonomiczny w używaniu
  • autonomiczny, samojezdny wózek widłowy to stosunkowa nowość na rynku — daje przedsiębiorcy wiele korzyści (wydajność, minimalizacja przestojów, uszkodzeń towarów, mniej wypadków itp) 

Podział wózków ze względu na funkcje

Wózki widłowe można podzielić również ze względu na przeznaczenie:

  • boczneprzeznaczone są przede wszystkim do transportu dłużycy (ładunków o niestandardowych wymiarach)
  • jezdniowe podnośnikowe (teleskopowe) – dedykowane do dalekosiężnego przemieszczania ładunków w górę i w przód (przystosowane do ładunków o dużej masie)
  • wysokiego składowaniawyposażone są w maszt wysuwany zarówno w górę, jak i w przód – umożliwoa to większe pole manewru podczas układania elementów w pomieszczeniu o dużej wysokości
  • terenoweprzydatne na placach budowy i w miejscach trudno dostępnych,
  • podwieszane — wózek jest podczepiany do zestawów ciągnikowych razem z ładunkiem (charakteryzują się dobrą zwrotnością)
  • kontenerowe — wyróżniają się wysoką ładownością, dlatego stosowane są przede wszystkim w portach i na składach

Szerokość wózka widłowego — standardowy rozstaw wideł

Od rozstawu wideł wózka widłowego będą zależały możliwości sprzętu w zakresie podnoszenia danego ładunku. Dlatego właśnie powinien być on dostosowany do rozmiarów palet, jakie stosuje przedsiębiorstwo. W przypadku paleciaków wpływa to też na zwrotność, będzie więc łatwiejszy w obsłudze, pod warunkiem że koła sterujące posiadają odpowiedni skręt. Standardowa szerokość wózka widłowego tego typu to od 52 do 55 cm. Jest ona przystosowana do europalet w każdym wariancie i innych popularnych rozmiarów. Jeśli widły oddalone są od siebie o min. 14 do 45 cm, mamy do czynienia z wąskim rozstawem, jednak wartość 14 cm spotyka się niezwykle rzadko.

Szerokość wózka widłowego — rozstaw szeroki


Standardowy rozstaw sprawdza się w większości przypadków, ale czasami charakter przedsiębiorstwa wymaga szerokiego rozstawu wideł wózka. Przyda się on, kiedy obsługujemy ładunki niestandardowe (np. bardzo długie). Co więcej — umożliwia podnoszenie europalet w poprzek, co bardzo pomocne tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na manewry.