Wózek widłowy jest jednym z kluczowych narzędzi pracy wielu zakładów o różnym profilu działalności. Nic więc dziwnego, że jego użytkowanie cieszy się ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona odbiorców. Powszechnie napotkać możemy go w magazynach, halach produkcyjnych czy sklepach spożywczych. Wózek widłowy w leasingu to niezwykle korzystna opcja, która pozwala nam na maksymalny komfort oraz wydajność pracy. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Leasing wózków widłowych- niezbędne kompendium wiedzy 

W związku z tym, że ceny specjalistycznych urządzeń jakimi są wózki widłowe sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych, bardzo duża liczba przedsiębiorstw musi sięgać po zewnętrzne źródła finansowania. W takiej sytuacji nieoceniony staje się leasing

Leasing to jedna z najbardziej popularnych oraz najbardziej ekonomicznych form finansowania. Leasingodawca przenosi nakłady finansowe kupując wózek widłowy. Następnie oddaję go w użytkowanie leasingobiorcy. W zamian za to, leasingobiorca uiszcza comiesięczne raty, a pod koniec trwania umowy może stać się właścicielem wózka widłowego bądź zwrócić go leasingodawcy. 

Leasing wózków widłowych dzielimy na operacyjny oraz finansowy. To wiąże się z różnym czasem trwania zawieranej umowy oraz przeniesieniem odpowiedzialności za amortyzację wózka. 

Zawarcie umowy leasingowej

Umowa jest jedną z kluczowych kwestii całego procesu leasingu. W pierwszej kolejności leasingobiorca składa wniosek wraz z kopią niezbędnych dokumentów wymaganych przez leasingodawcę potwierdzających zdolność finansową. To na podstawie tych dokumentów dokonywana jest zdolność kredytowa oraz wiarygodność wnioskującego. Zawarcie umowy leasingowej jest zwieńczeniem całej procedury. Jeśli mamy do czynienia z procedurą uproszczą, wówczas leasingobiorca podpisuje stosowne dokumenty, które następnie trafiają do firmy leasingowej. Wózek widłowy w leasingu w krótkim okresie czasu zostaje przekazany do użytku leasingobiorcy.

Wózek widłowy w leasingu w początkowej fazie wymaga poniesienia pewnych nakładów finansowych. Przede wszystkim jako leasingobiorca musimy przygotować wszelkie niezbędne dokumenty finansowe swojej firmy do zawarcia umowy leasingowej. Dodatkowo niezwykle istotną kwestią jest ubezpieczenie wózka, polisa OC, AC. Kosztem jest także wycena maszyny przez rzeczoznawcę, by właściwie określić wartość wózka widłowego zwłaszcza w przypadku, gdy jest modelem używanym. 

Na początku leasingobiorca musi uiścić czynsz inicjalny, czyli tzw. wpłatę wstępną. Wysokość wpłaty zależy od stażu działalności oraz jej kondycji finansowej. Przeciętnym poziomem jej wpłata na poziomie 10-20% wartości wózka widłowego. 

Dlaczego wózek widłowy w leasingu cieszy się tak dużym uznaniem? Przede wszystkim ze względu na fakt, że pozwala on na zachowanie płynności finansowej firmy. Stała, comiesięczna rata umożliwia precyzyjne zaplanowaniem swoich wydatków i rozłożenie wszelkich kosztów.

Więcej na temat leasingu i form finansowania wózków widłowych, znajdziesz w zakładce FINANSOWANIE:

FINANSOWANIE WÓZKÓW WIDŁOWYCH