Czym kierować się przy wyborze fotela w wózku widłowym?

Wózki widłowe są niezwykle przydatnym sprzętem, który umożliwia transport towarów po magazynie. Aby praca maszyny, którą steruje operator była wydajna i przynosiła najlepsze efekty trzeba zadbać o komfort. Właśnie dlatego należy w odpowiedni sposób dobrać fotel do wózka widłowego. Wielogodzinna siedząca praca może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla operatora wózka widłowego. By uniknąć stanów patologicznych związanych ze zwyrodnieniami kręgosłupa warto jest zainwestować w siedzisko najwyższej jakości. Zmniejszy to nie tylko ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, ale także zapobiegnie bólom pleców, które często towarzyszą pracy siedzącej.

Siedzenie do wózka widłowego

Zupełną podstawą powinna być wygoda. Warto, aby fotel został wykonany z materiałów, które dopasowują się do kształtu ciała. Dzięki temu pracownik działa w komfortowych warunkach i może wydajnie realizować swoje obowiązki przez wiele godzin. W magazynach z jednego wózka widłowego korzystają różni pracownicy. Z tego powodu, aby fotel spełniał swoje podstawowe zadania powinien być regulowany. Ważny jest także sposób montażu oraz demontażu. Powinien być wygodny i szybki, dzięki czemu można zaoszczędzić dużo czasu, a w razie konieczności zmienić siedzisko w łatwy bez użycia specjalistycznych narzędzi sposób.

Siedzenie do wózka widłowego – siedzenia i siedziska- bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Poza kwestiami związanymi z wygodą siedzenia oraz użytkowania fotel do wózka widłowego powinien spełniać wymogi bezpieczeństwa. Zwykle producenci tego rodzaju produktów posiadają specjalne certyfikaty, które są honorowane na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Posiadanie takiego dokumentu jest gwarancją bezpieczeństwa.

Szczególnie istotna jest także regulacja wagi. Możliwość ta znacząco podnosi bezpieczeństwo, dzięki dostosowaniu do różnych typów ciężarów. Operator może wygodnie pracować przy wielu typach ładunków.

Skrajnie niebezpieczną sytuację są zbyt lekkie fotele, które mogą przesuwać się podczas wykonywania prac związanych z przewozem materiałów. Wynika to z tego, że operator ma mniejszą kontrolę nad maszyną w takiej sytuacji. Zbyt ciężkie fotele również nie są zalecane, ponieważ utrudniają skręcanie i ograniczają mobilność operatora, co także negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo. Można przyjąć ogólną zasadę, że każdy element ograniczający ruchomość pracownika oraz jego dostęp do kontrolek stanowi niebezpieczeństwo. Uniemożliwia również pełną kontrolę nad maszyną.

Siedzenie do wózka widłowego z czujnikiem obecności operatora

Jest to nowoczesne rozwiązanie, które w pozytywny sposób wpływa na bezpieczeństwo oraz ekonomiczność pracy. Wynika to z tego, że kiedy operator znajduje się na siedzeniu silnik może być włączony, kiedy natomiast z niego zejdzie automatycznie jest wyłączany. Dzięki temu ryzyko wynikające z samoistnego pojechania maszyny w jakąś stronę zostaje zupełnie zminimalizowane. 

Wyłączanie silnika w momencie, w którym operator nie pracuje przekłada się także na oszczędność zasobów i zmniejszono eksploatacji silnika. Siedzenie do wózka widłowego z czujnikiem to nowoczesne artykuły, które podnoszą efektywność pracy. 

Przydatne rozwiązania

Na szczególną uwagę zasługuje pełna regulacja fotela oznacza to, że operator wózka widłowego może dowolnie dopasować wysokość i głębokość siedzenia. Jest to maksymalne podniesienie komfortu pracy. Zupełną podstawą powinno być także dostosowanie wymiarów szerokości siedzenia do operatora. Ze względu na różnice anatomiczne różnych osób może być to szerokość zupełnie inna w zależności od danej osoby. Jeśli chodzi o wymiary samego siedziska powinno ono sięgać od karku do talii.

Wykorzystanie takich rozwiązań zapewni operatorowi pełną kontrolę nad wózkiem widłowym oraz gwarancję stabilności jazdy. Wysokość i rozmiar fotela są również ważne, ponieważ mają kluczowe znaczenie przy dostępności do wszystkich kontrolek. Ciekawym i bezpiecznym produktem są fotele pneumatyczne. Warto wziąć je pod uwagę przy dokonywaniu zakupu.