Wózki widłowe autonomiczne to bardzo dobre rozwiązanie, które sprawdzi się w automatyzacji transportu wewnętrznego towarów. Takie wózki są pojazdami samojezdnymi, które poruszają się po wyznaczonych trasach. Takie urządzenia nie wymagają nadzoru operatora. Dzięki nim można znacząco usprawnić przepływ towarów. Są znacznie bardziej użyteczne niż stosowane do tej pory ręczne urządzenia przeładunkowe. Jeśli zastanawiasz się jak usprawnić transport wewnętrzny w firmie – ten artykuł jest dla Ciebie. 

Czym są autonomiczne wózki widłowe?

Autonomiczne wózki widłowe to urządzenia, które bez ingerencji operatora są w stanie transportować ładunki. Może się to odbywać pomiędzy dwoma punktami w jednym magazynie lub pomiędzy dwoma różnymi obiektami. Zastosowanie tego typu wózków cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ dzięki nim na wyznaczonych trasach można znacząco ułatwić transport nawet bardzo ciężkich ładunków.

Co ważne, stosowanie autonomicznych wózków widłowych to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale również bezpieczne. Dodatkowo jest to dobry sposób na skrócenie transportu towarów, co w dłuższej perspektywie może przynieść spore oszczędności.

Ze względu na to, że autonomiczne wózki widłowe nie potrzebują operatorów, ich zastosowanie może być również przydatne przy poważnych brakach kadrowych.

Jakie systemy naprowadzania stosowane są w autonomicznych wózkach widłowych?

Autonomiczne wózki widłowe wyposażone są w różne systemy naprowadzania:

  • systemy elektromagnetyczne – w tym przypadku wózki poruszają się po ścieżkach wyznaczonych przez przewody umieszczone pod posadzką magazynu. Takie rozwiązanie może być stosowane wyłącznie przy stałych trasach przejazdu;
  • rozpoznawanie obrazu – w tym przypadku działanie wózka opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji. Obraz otoczenia, po którym będzie poruszał się wózek, pochodzi z panoramicznych kamer;
  • optyczne – wózki poruszają się wzdłuż specjalnej taśmy odblaskowej, która wyznacza trasę przejazdu;
  • laserowe – taki system wykorzystuje skanery laserowe określające położenie urządzenia w magazynie.

Aby wózki działały sprawnie i bezpieczne konieczne jest wgranie do pamięci urządzenia aktualnej mapy obiektu. Autonomiczne różki widłowe mogą być również sterowane poprzez mapping 2D-3D. W tym przypadku urządzenia będą się poruszały po obiekcie przy wykorzystaniu mapy wirtualnej. Ta zostanie stworzona na postawie informacji pochodzących z kamer i czujników.

Jak działają autonomiczne wózki widłowe? 

Autonomiczne wózki widłowe mogą swobodnie i bezpiecznie poruszać się po powierzchni magazynu dzięki synchronizacji systemów naprowadzania i odpowiedniego oprogramowania. W tym przypadku bardzo często stosowane są systemy kontroli magazynu (WCS) lub informatyczne systemy magazynowe (WMS).

Wózki są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi. Zarówno trasa, po której się poruszają jak i prędkość działania zawsze jest pod ścisłą kontrolą. Dzięki temu urządzenia są bezpieczne nie tylko dla samych ładunków, ale i pozostałych pracowników magazynu.

Dlaczego warto stosować autonomiczne wózki widłowe?

Stosowanie autonomicznych wózków widłowych niesie ze sobą ogrom korzyści. Ton nie tylko możliwość zredukowania nieco wydatków, ale także rozwiązanie problemu wynikającego z niedoboru pracowników. Autonomiczne wózki widłowe, gdy są odpowiednio zaprogramowane, są niezwykle użyteczne i znacząco przyspieszają wiele prac magazynowych, przy jednoczesnym zwiększeniu ich efektywności.