Wózki transportowe znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest przenoszenie ciężkich przedmiotów. Dobrym przykładem mogą być tu choćby magazyny. Co ważne, wyróżnić można kilka rodzajów wózków transportowych. Dzięki temu możliwy jest wybór takiego modelu, który idealnie odpowiadać będzie na konkretne potrzeby i oczekiwania. Warto zatem wiedzieć, czym wózki transportowe się charakteryzują, jakie są ich rodzaje oraz gdzie są wykorzystywane.

Jakie są rodzaje wózków transportowych?

Jak wspomniano, dziś korzysta się z różnych modeli wózków transportowych. Każdy z nich różni się swoją konstrukcją i dostosowany jest do przenoszenia konkretnych rodzajów przedmiotów. Dodatkowo różni je także przeznaczenie. Wśród popularnych typów wózków widłowych wyróżnić można wózki magazynowe dwukołowe, wózki platformowe oraz wózki widłowe.

Transportowe wózki magazynowe dwukołowe

Wózki magazynowe należą do najczęściej spotykanych. Mogą być one dwukołowe lub czterokołowe. Wózki dwukołowe swoje zastosowanie znajdują najczęściej w magazynach i sklepach. Idealnie sprawdzają się w przypadku konieczności przeniesienia przedmiotów o mniejszym ciężarze. Są dość lekkie i poręczne i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Powierzchnię użytkową magazynowych wózków dwukołowych stanowią łopaty o różnych rozmiarach, na których układa się towar. Jeśli chodzi o wózki czterokołowe, to w tym przypadku wyróżnić należy wózki transportowe platformowe.

Transportowe wózki platformowe

Wózki platformowe, to jak wspomniano wózki czterokołowe, które umożliwiają ułożenie towaru na płaskiej platformie i szybkie przewiezienie go w inne miejsce. Tego rodzaju wózki cechują się znakomitą wytrzymałością, a co za tym idzie możliwością przenoszenia bardzo ciężkich przedmiotów, których waga sięgać może nawet kilkuset kilogramów. Wykorzystywane są przede wszystkim w magazynach oraz w mniejszych sklepach. Platformowe wózki transportowe wyposażone są w koła pneumatyczne lub pełne. Te pierwsze lepiej sprawdzają się na nierównej powierzchni. Z kolei koła pełne umożliwiają przenoszenie większych ciężarów. Popularnym rodzajem wózków platformowych są wózki bagażowe, które swoje zastosowanie znajdują m.in. na lotniskach oraz w hotelach.

Transportowe wózki widłowe

Wózki widłowe (często nazywane także paleciakami) cechują się możliwością przenoszenia towarów, których waga sięgać może nawet kilku ton. Wyposażone są w specjalne widły stanowiące powierzchnię użytkową. Trzeba tu podkreślić, że same wózki widłowe są dość ciężkie, ponieważ ich waga wynosić może kilkadziesiąt kilogramów. Transportowe wózki widłowe wykorzystywane są m.in. w dużych magazynach, centrach logistycznych i firmach produkcyjnych.

Jakie są zalety wózków transportowych?

Ogromną zaletą wózków transportowych z pewnością jest ich różnorodność. Pozwana ona każdemu przedsiębiorstwu na dobór takich wózków, której najlepiej spełniać będą swoje zadanie w danym miejscu. Wśród zalet tego rodzaju wózków z pewnością wymienić trzeba ich wysoką wytrzymałość. Wynika to z tego, że są one produkowane z bardzo trwałych i solidnych materiałów. Dzięki temu niemal w ogóle nie ulegają awariom i uszkodzeniom i to nawet po przeniesieniu już niemałej ilości bardzo ciężkich towarów. Co więcej, wózki transportowe nie są skomplikowane i trudne w użytkowaniu, co również jest ich sporą zaletą.

Jakie jest zastosowanie wózków transportowych?

Wózki transportowe znajdują swoje zastosowanie w szczególności w takich miejscach jak:

  • magazyny,
  • firmy logistyczne,
  • firmy transportowe,
  • sklepy.

Wykorzystywane są w celu załadunku, rozładunku oraz transportu różnego rodzaju towarów. Dzięki wózkom transportowym możliwe jest łatwe i szybkie przeniesienie określonego asortymentu bez większego wysiłku.