Wózek widłowy jest niezbędnym urządzeniem w wielu miejscach. Okazuje się, że warto znać budowę takiego sprzętu, co da nam cenne informacje o działaniu. Podczas wyboru wózka widłowego, trzeba mieć na uwadze nie tylko jego elementy, lecz także sposób działania, niezawodną pracę i znaną markę.

Pytania odnośnie wózków widłowych?

Wyślij zapytanie bezpośrednio na [email protected]

Poznanie budowy wózka jest bardzo ważne ze względu na przepisy BHP. Nieznajomość działania sprzętu, który obsługujemy, może doprowadzić do wypadku lub uszkodzenia transportowanego towaru. Jeśli chodzi o budowę paletowego wózka ręcznego, jest ona zazwyczaj znana. Inaczej jest w przypadku wózków widłowych spalinowych i elektrycznych. Jakie elementy tutaj znajdziemy? O czym trzeba wiedzieć?

Gdzie poznamy budowę wózka widłowego?

Budowę wózka widłowego można z powodzeniem poznać na kursach i szkoleniach z obsługi wózków tego typu. Jednakże szkoleniowcy niekiedy ograniczają te informacje i przechodzą od razu do części praktycznej. Faktem jest, że każdy pracownik, pracujący z tą maszyną, powinien znać jej budowę. Elementarna wiedza teoretyczna i praktyczna na temat sprzętu pozwoli zachować nie tylko komfort, lecz także bezpieczeństwo w miejscu pracy. Nowoczesne urządzenia dają wiele możliwości.

Jak zbudowany jest wózek widłowy?

Jakie elementy wózka widłowego są godne uwagi? Najważniejsze z nich to:

  • Fotel operatora – niektóre wózki nie posiadają fotela i kabiny dla operatora.
  • Rama bezpieczeństwa – jest wykonana ze stali i może mieć różne kształty, co zależy od danego modelu.
  • Pokrywa silnika – pozwala zapewnić ochronę silnika i pracować nawet w trudnych warunkach pogodowych. 
  • Przeciwwaga – jej zadaniem jest wyrównanie ciężaru wózka i przewożonego towaru, tak aby wózek się nie przewrócił.
  • Widły – te elementy mają kształt litery L. Są przeznaczone do podnoszenia i przewożenia załadunku. 
  • Rama – jest tworzona z wytrzymałej stali. 
  • Maszt – wpływa na bezpieczne podnoszenie, opuszczanie i transportowanie towarów. Może osiągać nawet do kilkunastu metrów.
  • Płyta czołowa pojazdu – nazywana karetką. Do niej przymocowane są widły oraz maszt. 

Poza powyższymi elementami, nie możemy pomijać kierownicy, pedałów i dźwigni. Umożliwiają one sprawne sterowanie urządzeniem. Niektóre rodzaje mają też osłonę dachu operatora i inne udogodnienia, jakie wpływają na wydajną i komfortową pracę. 

Najważniejsze układy w wózku widłowym

Pamiętajmy o tym, że budowa wózka widłowego to także wewnętrzne elementy, które wpływają na działanie sprzętu. To także nowoczesna technologia, jaka ma na celu opierać się na działaniu wielu układów. Najważniejszymi układami są tutaj: układ hamulcowy, napędowy, elektryczny, przeniesienia napędu, podnoszenia, hydrauliczny, czy też kierowniczy.

Wydajne urządzenie działa bez zarzutu przez długi czas. Proces wyboru idealnego wózka widłowego często jest nie lada wyzwaniem dla odbiorcy. Musimy postawić na bardzo dobrą jakość sprzętu, co da nam pewność niezawodnego działania. Elementy wózka widłowego tworzą spójną całość i dają bezpieczeństwo operatorowi podczas codziennej pracy. 

 

Pytania odnośnie wózków?

Zadzwoń do nas +48 71 707 09 75