Zastanawiasz się jak wybrać najlepszy przenośny wózek widłowy? Skoro odwiedzasz ten artykuł zakładam, że jesteś zainteresowany tytułowym pytaniem. Przenośne wózki paletowe są szeroko rozpowszechnione na świecie. Jest to w pewnym sensie „podgatunek” wózka transportowego. W fabrykach są równie niezbędne co pas transportowy w przyczepce samochodowej. Poza nimi stosowane są również wózki widłowe. Na co się zdecydować podczas kupna wózka transportowego i co ważniejsze dlaczego? Czy paleciaki sprawdzą się w Twojej firmie? 

Dlaczego przenośny wózek widłowy?

Wózki paletowe są nieskomplikowane w obsłudze i umożliwiają przenoszenie bardzo ciężkich towarów uprzednio zamocowanych na palecie. Nie wymagają ogromnej siły do przeniesienia towaru za ich pośrednictwem. Mimo minimalistycznej budowy, a może właśnie ze względu na nią, są wytrzymałe i trwałe. Stają się one szybko pierwszym wyborem wielu przedsiębiorców. Oczywiście jeśli zależy im na szybkim transporcie towaru w obrębie fabryki bądź przeniesieniu produktu z ciężarówki transportowej.

Gdzie ręczne wózki transportowe są najczęściej wykorzystywane?

Wszędzie tam gdzie istnieje potrzeba szybkiego transportu znacznej ilości towaru na krótkie dystanse. We wszelkiego rodzaju hurtowniach, magazynach, supermarketach. W fabrykach, zwłaszcza na liniach produkcyjnych oraz samochodach ciężarowych przewodzących towary na paletach, gdzie służą przy załadunku i rozładunku.

Na czym polega przewaga wózków przenośnych nad wózkami widłowymi?

Nie wymagają dodatkowego zasilania, do ich obsługi wystarczy niewielka siła ludzkich mięśni. Nie ma potrzeby robienia licencji przez pracowników je obsługujących. Najogólniej rzecz biorąc koszty eksploatacji są dużo mniejsze niż w przypadku podnośnych wózków widłowych, które poza transportem służą tez podnoszeniu i opuszczaniu towarów z wysokości.

Są zdecydowanie najbardziej uniwersalnym sprzętem do niedalekiego transportu, Ich dużym plusem jest także cicha praca, tak potrzebna pracownikom otoczonym przez nieustanny hałas.

Cena ręcznego wózka paletowego

Ceny nie schodzą poniżej granicy 1000 zł. Najczęściej można się natknąć na cenę w przedziale 1000-3000zł na najmniejsze, wartość większych oscyluje na ponad 5000 zł. Gwarancja na taki sprzęt obejmuje zazwyczaj okres 2 lat od zakupu. 

Przenośny wózek ręczny 2.0

Na rynku są dostępne także wózki ręczne elektryczne i pół-elektryczne. Do ich zalet należą cicha praca i większe możliwości niżeli zwyczajne, to jest nieelektryczne, ręczne wózki transportowe. Są w stanie podobnie jak wózki widłowe podnosić towar na znaczną wysokość, co pozwala na układanie go czy zdejmowanie z półek magazynowych.

Napęd elektryczny zależnie od perspektywy może być wadą lub zaletą. Do wad należy dodać, że wymaga ładowania, czasami długotrwałego. Akumulatory ulegają z czasem degradacji i istnieje potrzeba ich wymiany. Istotnym minusem jest także cena, która w przypadku tych urządzeń wynosi minimalnie 10 000 zł. 

Po krótkim research-u natknąć się można na co najmniej kilkanaście różnych marek elektrycznych wózków ręcznych, mniej wydaje się być wózków pół-elektrycznych, co wskazuje na spadek cen dzięki sporej konkurencji na rynku.

W dużych przedsiębiorstwach wciąż popularne są wózki widłowe, napęd nie jest aż tak istotny. Jednak wózek widłowy to wydatek ponad 100 000 zł. Można się zatem spodziewać rosnącej przewagi elektrycznych wózków przenośnych, ze względu na:

  • Ich niższą cenę (jakieś 90% mniejszą niż w przypadku wózka widłowego)
  • Niższy koszt eksploatacji
  • Niższy koszt zatrudnienia pracownika do ich obsługi
  • Większe możliwości w stosunku do wózków nieelektrycznych i zbliżające się do wózków widłowych

Podsumowanie

Przenośne wózki paletowe są najbardziej uniwersalną maszyną do transportu na niewielkie odległości. Spośród wszystkich typów wózków transportowych ich koszt jest najmniejszy. Są urządzeniami nieskomplikowanymi w działaniu i nie wymagają licencji do posługiwania się nimi.             

Ponadto ich podrodzaj, to jest wózek przenośny elektryczny, dzięki napędowi elektrycznemu nie różni się zbytnio gabarytami od swojej ręcznej wersji. Posiada wszystkie możliwości zwyczajnych wózków przenośnych, a dodatkowo dzięki korzystaniu z energii elektrycznej jest w stanie podnosić i opuszczać towary na paletach z niewielkich odległości, mniej więcej na połowę wysokości maksymalnej wózka widłowego.

Przewiduje się rosnącą popularność wózków przenośnych elektrycznych ze względu na ich o wiele niższą cenę w porównaniu z wózkami widłowymi łatwość obsługi i wszechstronność możliwości.