Znany ze swej wszechstronności wózek widłowy, żeby mógł efektywnie pracować, potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. W skład jego osprzętu między innymi wchodzi łyżka, służąca do transportu materiałów sypkich. Zastosowanie dla siebie znajdzie wszędzie, najchętniej używana jest na gospodarstwach. Z łatwością przewozi paszę, kiszonkę, czy komponenty TMR wewnątrz budynków gospodarczych, jest złotym środkiem dla usprawnienia systemu karmienia i czyszczenia obiektów użytkowych. Dzielimy je na dwa rodzaje:

  1. Hydrauliczne
  2. Mechaniczne

Łyżka hydrauliczna do wózka widłowego

Niektóre z tych łyżek mają formę chwytaka (mogą się zamykać). Do pracy, wymaga ona dodatkowej sekcji hydrauliki w wózku widłowym, pomaga precyzyjniej sterować nabieraniem i zsypywaniem ładunku, dzięki czemu użytkownik ma całkowitą kontrolę nad przebiegiem pracy.

Łyżka mechaniczna do wózka widłowego

Otwiera ją operator ze swojej kabiny, zamknięcie następuje samoczynnie przy opuszczaniu wideł. Zarówno łyżki mechaniczne, jak i hydrauliczne mogą występować w dwóch wersjach montażowych:

Zakładanie łyżki bezpośrednio na karetce, jest nieco bardziej skomplikowane, wstępuje ona na miejsce wideł, także wymaga więcej pracy, najpierw zdejmujemy widły, dopiero później możemy przystąpić do zakładania łyżki. Podczas pracy znajduje się ona bezpośrednio przed operatorem, u nieznacznej części osób może powodować to dyskomfort przez względnie mniejsze pole widzenia, i spadający blisko ładunek w przypadku przeładowania łyżki (nie zdarza się jednak aby ten sypał się na operatora, jedynie z silnym podmuchem wiatru). W przypadku łyżek montowanych na widłach założenie jest prostsze i szybsze, wystarczy pod nie podjechać tak, aby widły znalazły się we wnękach, następnie zakładamy na karetę łańcuch, (zabezpieczający przed zsuwaniem się) później dokręcamy zaciski łączące łyżkę z widłami, podłączamy hydraulikę (jeśli jest wymagana) i gotowe.

Zastosowanie łyżki do wózka widłowego

Zarówno łyżka hydrauliczna do wózka widłowego, jak i mechaniczna mogą znaleźć zastosowanie przy odśnieżaniu, ale z jedną dodatkową zaletą. Przy posiadaniu lemiesza do odśnieżania, podczas długotrwałych opadów śniegu pojawia się jeden problem, duża hałda śniegu, z którą nie ma co zrobić. Łyżki umożliwiają załadowanie białego puchu na przyczepę, wystarczy go wywieźć a podwórko lub inny teren zostają czyste. Poza odśnieżaniem i przewozem materiałów sypkich, łyżki można wykorzystywać do transportu problematycznych dla rąk elementów/urządzeń, w zależności od pojemności łyżki zmienia się jej szerokość i głębokość a tym samym przestrzeń, którą możemy wykorzystać np. do przewozu starych lemieszy, rur, całych skib, kamieni czy innych tego typu rzeczy i złomu.

Rozmiary i pojemność łyżki do wózka widłowego

Rozmiary osprzętu do wózków, są tak zróżnicowane, jak one same, dotyczy to również łyżek, których pojemność zaczyna się od 0,4 a kończy na około 1,6 m3 i maksymalnym udźwigu +- 700 kg. Nieco większe szufle 2-cylindrowe mogą mieć udźwig oscylujący w granicach 1500kg. Warto dodać, że niemalże wszyscy producenci takich elementów oferują zrobienie łyżki o nietypowych wymiarach na zamówienie, cena jest wtedy uzgadniana indywidualnie, kupiec składając zamówienie, podaje wymiary, kształt, przeznaczenie takiej łyżki i znaczące dla niego szczegóły, które chciałby, żeby zawierała. Jest możliwość zlecić wykonanie jej z grubszego materiału, to zwłaszcza przydaje się w przypadku ciężkich prac, gdzie łyżka haczy o podłoże, może się wtedy zdzierać i krzywić dlatego grubszy stop ma znaczenie przy wydłużaniu żywotności.

Szukasz odpowiedniej łyżki do swojego widlaka?

Zadzwoń do nas, dobierzemy najlepszy osprzęt+48 71 707 09 75

Łyżka używana

Łyżka do wózka widłowego używana– czy ma sens? Jasne, że tak, wśród elementów używanych może być ciężko znaleźć model, który będzie spełniał wymagania użytkownika w stu procentach, zwłaszcza osób z nietypowymi wymaganiami, ale jest to jak najbardziej możliwe. Kiedy już taki model się znajdzie, potencjalny kupiec powinien najlepiej osobiście i skrupulatnie sprawdzić jej stan techniczny. Warto zapytać, do czego i w jaki sposób była ona użytkowana, jest to dodatek, który kupuje się na dłuższy okres, więc nie kupujmy kota w worku.

Warto również skorzystać z pomocy naszych specjalistów w FLT, którzy pomogą dobrać najlepszą nową lub używaną łyżkę.