Dobry prostownik do wózka widłowego to podstawa dlatego, że tego typu pojazdy wyposażone są w akumulatory litowo jonowe lub kwasowo. Pełnią one rolę źródła dla silnika swoim działaniem przypominają akumulatory te znane z pojazdów takich jak: tir, samochód. W tym przypadku prostownik elektryczny będzie pełnił rolę ładowarki dając nam możliwość na szybkie uzupełnienie wymaganej energii. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze prostownika elektrycznego?

Podstawowe rodzaje prostowników elektrycznych

Konstrukcja niektórych wózków widłowych jest tak przemyślana, że dostanie się do miejsca, który da nam możliwość podładowania akumulatora jest niezwykle prosta, gdyż wyposażone są one we wbudowany prostownik, który daje nam możliwość podpięcia wózka do gniazdka sieciowego 230 V. Dodatkowo warto zaznaczyć, że z wózka nie należy korzystać w momencie jego ładowania. Jednak nie każdy z nas wie jak przebiega proces ładowania wózka widłowego, który nie ma wbudowanego prostownika? Rozwiązać ten problem możemy kupując stacjonarny prostownik z przeznaczeniem do wózków widłowych. Są to skrzynki, które należy umieścić w wybranym miejscu magazynu w, którym mamy dostęp do gniazdka.

Ładowarka do wózka widłowego – na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na napięcie. W przypadku, gdy mamy styczność ze wbudowanym prostownikiem elektrycznym to mowa jest tutaj o 24 V natomiast prostowniki stacjonarne są dedykowane do napięć takich jak: 24, 48 i 80 V. Często kiedy mamy styczność z rozbudowanym magazynem to jeden prostownik stacjonarny może być niewystarczający. Nie jest to jednak problem, gdyż sprzęty te zajmują niewielką ilość miejsca. Jesteśmy w stanie więc stworzyć przestrzeń do ładowania akumulatorów instalując prostowniki elektryczne układając je jeden obok drugiego w danym punkcie magazynu. Powinniśmy także zwrócić uwagę na rodzaj akumulatora wózka widłowego, gdyż nie wszystkie ogniwa mogą być ładowane za pomocą każdego dostępnego prostownika. W przypadku, gdy akumulator i prostownik nie są kompatybilne ze sobą to proces ładowania nie rozpocznie się, a także co najgorsze może dojść do spięcia i uszkodzenia baterii.  

Jakie cechy powinien mieć dobry prostownik do wózka?

Czas ładowania akumulatora za pomocą prostownika elektrycznego to jedna z wielu cech na, którą powinniśmy zwrócić uwagę. Są bowiem także inne funkcje i elementy wyposażenia, które sprawią, że ładowanie będzie w pełni bezpieczne. Dodatkowo możemy być dzięki temu pewni, że nasz akumulator będzie działał bez zarzutów przez kilku do kilkunastu lat.

Cechy, jakie możemy wyróżnić w przypadku prostowników wbudowanych jak i stacjonarnych to między innymi:

  • konfiguracja do wózka tak, by działały one zarówno w sieciach europejskich (230 V) jak i amerykańskich (115 V)
  • System ochrony, który uchroni nas przed porażeniem prądem w przypadku kiedy dojdzie do wyrwania gniazdka z tynku lub zwarcia na płycie prostownika.  
  • Blokada unieruchamiająca wózek na czas ładowania;
  • Funkcja, która kontroluje ilość dostarczanego prądu do akumulatora, przez co wszystkie ogniwa ładowane są równomiernie
  • Ładowanie, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu energii w akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Są one dzięki  temu gotowe do pracy nawet i po dłuższym postoju wózka widłowego.
  • Prostowniki wbudowane są wodo- i pyłoszczelne. Spełniają one wszystkie normy IP54, równoznaczne jest to, z tym że można z nich korzystać w każdych warunkach zarówno magazynowych jak i terenowych.
  • Dodatkowo co warto zaznaczyć każdy prostownik elektryczny, który został zakupiony w autoryzowanym sklepie będzie objęty 2-letnią gwarancją.

Wybór odpowiedniego prostownika do wózka widłowego to nie lada wyzwanie warto więc przed podjęciem decyzji całość przeanalizować robiąc tak zwany research w sieci lub ewentualnie podpytać znajomych, którzy mieli styczność z takimi urządzeniami. Mimo wszystko znajdujące się w tym artykule wskazówki pomogą Wam wybrać jak najlepszy prostownik do wózka widłowego, który będzie działał bez zarzutów od kilku do kilkunastu lat.