Czeka Cię wymiana oleju w wózku widłowym i zastanawiasz się jak zrobić to prawidłowo? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. 

Wózek widłowy jest pojazdem mechanicznym, dzięki któremu można przewozić towary o dużej masie. Jest użytkowany w wielu różnorodnych przedsiębiorstwach, zastosowanie znajduje przede wszystkim w marketach, halach magazynowych, a także na placach budowy. Aby wózek pracował prawidłowo i efektywnie, niezbędna jest dbałość o jego stan techniczny. Podstawowym elementem regularnego przeglądu jest kontrola oleju. Kiedy należy go wymienić i jak to zrobić?

Kiedy potrzebna jest wymiana oleju w wózku widłowym?

Wymiana oleju w wózku widłowym jest niezwykle istotna i znacząco wpływa nie tylko na jakość funkcjonowania, ale też na ogólną żywotność posiadanego pojazdu. Z reguły przyjmuje się, że olej powinien być wymieniany średnio co 500 przepracowanych motogodzin. Jest to czas, który umożliwia zachowanie wydajności pojazdu podczas pracy i nie wywołuje występowania awarii. Często jednak liczba ta nie jest zbyt szybko osiągana. Wielu producentów sugeruje więc, że minimalnym okresem wymiany oleju jest jeden rok. 

Przede wszystkim, należy polegać na zaleceniu producenta. Wiele firm cenionych na rynku, wskazuje konkretne limity dotyczące wymiany oleju. Dobrym przykładem jest m.in wózek widłowy Toyota – wymiana oleju jest uwzględniona przez producenta, który wskazuje nie tylko kiedy należy ten olej wymienić, ale również po jakim czasie użytkowania warto udać się na przegląd techniczny.

Jak wymienić olej w wózku widłowym?

Wymiana oleju w wózku widłowym powinna być przeprowadzana regularnie. Warto wybierać oleje dobrej jakości. Stosowanie tańszych zamienników, które nie będą dopasowane do konkretnego modelu pojazdu mogą wywołać awarie – chociażby przegrzanie pewnych elementów. Naprawy mogą okazać się dość kosztowne, dlatego najlepiej stosować oleje wskazywane przez producenta.

Najczęściej, karta techniczna pojazdu zawiera szczegółowe informacje dotyczące wymiany oleju w danym wózku widłowym. Uniwersalną zasadą jest regularne sprawdzanie poziomu oleju. Na miarce jest zaznaczony poziom, który powinien być kontrolowany podczas gdy silnik znajduje się w stanie spoczynku. Pojazd musi stać wtedy na równym podłożu, a podzespoły nie mogą być rozgrzane. Wystarczy wyciągnąć miarkę oleju, przetrzeć ja przy pomocy szmatki, a następnie włożyć na miejsce. Po ponownym wyciągnięciu będzie na niej zaznaczony poziom oleju.

W przypadku gdy oleju jest zbyt mało – można uzupełnić go samodzielnie, przy użyciu odpowiednio dopasowanego produktu. Jednak regularna wymiana całego oleju powinna być wykonywana w autoryzowanym serwisie, który zajmie się całościowym przeglądem stanu wózka widłowego. 

Inne elementy wpływające na sprawność techniczną wózka widłowego

Aby zachować sprawność pojazdów takich jak wózek widłowy Linde, wymiana oleju to nie jedyna procedura, która powinna być regularnie wykonywana. Raz w roku należy wybrać się do serwisu, który oceni całościowy stan pojazdu i dokona niezbędnych napraw. Poza tym, operator wózka powinien kontrolować stan techniczny podczas codziennej pracy. Jakie czynności należy wykonywać podczas codziennej pracy?

  • Oględziny stanu technicznego pojazdu – zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i po niej;
  • wraz ze sprawdzaniem poziomu oleju, warto kontrolować płyn hamulcowy i w razie jego zbyt małej ilości – należy go uzupełnić;
  • regularne wymiany butli gazowej;
  • kontrolowanie płynu chłodniczego niezbędnego do prawidłowej pracy silnika. 

Czasem udanie się do serwisu może być niezbędne przed upłynięciem wymaganego standardowo okresu. Niepokojące symptomy to przede wszystkim głośna praca silnika, trudności z podnoszeniem towarów czy nieprawidłowa barwa wytwarzanych spalin. W przypadku wystąpienia awarii, powinna być ona naprawiona w autoryzowanym serwisie, a następnie stan pojazdu musi zostać skontrolowany w Urzędzie Dozoru Technicznego. 

Ogólna konserwacja, a w tym wymiana oleju w wózku widłowym, jest niezbędna dla prawidłowego działania wózka. Pojazd ten odgrywa ważną rolę w wielu firmach. Warto więc stosować się do zaleceń producenta i wymieniać olej oraz dokonywać wszelkich innych czynności konserwujących, w odpowiednim terminie.