Magazynowanie to złożony proces, który wymaga zaangażowania pracowników, zastosowania odpowiednich materiałów i urządzeń. Do mechanicznych środków transportu wykorzystywanych w transporcie wewnętrznym zalicza się m.in. paleciaki elektryczne. Odpowiednio dobrany sprzęt znajduje zastosowanie zarówno w zatłoczonych sklepach, jak i dużych centrach logistycznych.

Czym są paleciaki elektryczne

Wózek paletowy z napędem elektrycznym określany potocznie paleciakiem elektrycznym ułatwia przewożenie ładunków wewnątrz magazynu. Sprzęt wyposażony w widły doskonale nadaje się do transportowania materiałów umieszczonych na paletach na krótkich lub długich dystansach. Jego zastosowanie przyspiesza pracę w magazynie i odciąża pracowników, co wpływa na zwiększenie efektywności i wydajności. W sprzedaży dostępne są urządzenia kilku marek. Na uwagę znajduje m.in. paleciak elektryczny Jungheinrich dostępny w różnych wersjach i wariantach.

Paleciak elektryczny Jungheinrich i inne modele

W zależności od potrzeb stosuje się różne typy urządzeń:

  • paleciaki elektryczne z dyszlem;
  • wózki elektryczne z podestem dla operatora;
  • paleciaki elektryczne typu stacker.

Pierwsze z wymienionych są powszechnie używane w supermarketach. Wyróżniają się niewielkimi rozmiarami oraz łatwością obsługi, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w miejscach, w których ilość wolnej przestrzeni jest ograniczona. Urządzenia z podestem dla operatora wózka widłowego, takie jak paleciak elektryczny jungheinrich ERE 120 ułatwiają transportowanie ładunków na większe odległości. W niektórych modelach podest może zostać zastąpiony miejscem siedzącym. Trzecią grupę stanowią wózki podnośnikowe z masztem nazywane stackerami. Tego rodzaju konstrukcje cenione są przede wszystkim za swą zwrotność i uniwersalność. Warto podkreślić, że do obsługi urządzeń podnoszących ładunki na wysokość większą niż 30 cm niezbędne są uprawnienia UDT. W przypadku pozostałych paleciaków operator musi mieć umiejętność obsługi sprzętu, znać zasady BHP oraz znać zasady ruchu na drogach wewnątrzzakładowych. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paleciaka

Decydując się na zakup paleciaka, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Urządzenia zasilane silnikiem elektrycznym są  droższe od wózków ręcznych, jednak zapewniają zdecydowanie większą wydajność pracy. Cena poszczególnych modeli uzależniona będzie od:

Przykładowo paleciak elektryczny jungheinrich AME 13 wyposażony jest w wydajną baterię litowo-jonową, a jego maksymalny udźwig wynosi 1300 kg. Zastosowanie wideł o długości 1150 mm pozwala na bezpieczne transportowanie dużych ładunków. Warto podkreślić, że decydując się na zakup markowego sprzętu, można liczyć na dostępność części zamiennych i szybki serwis w przypadku wystąpienia awarii wózka widłowego marki Jungheinrich. Zakup tańszego paleciaka pochodzącego od nieznanego producenta zazwyczaj daje tylko pozorne oszczędności. Problemy ze znalezieniem części zamiennych mogą generować kosztowne przestoje w pracy urządzenia.