W jakich warunkach sprawdzą się gąsienice? Ciężki sprzęt budowlany jakim jest wózek widłowy na gąsienicach sprawdza się w wielu warunkach. Posiadają on także wiele korzyści nad standardowymi wózkami widłowymi. Między innymi wynika to z lepszych możliwości mobilności gąsienic. Tam, gdzie standardowe koła nawet o dużej średnicy zakopałyby się lub zaklinowały gąsienice poradzą sobie bez problemu. Przykładowo mowa tu o placach budowy, gdzie występuje dużo błota.

Poprawie względem standardowych kół wózka widłowego ulega także układ bieżny, który jest znacznie skuteczniejszy przy operowaniu. Wynika to z kontaktu gąsienic ze znacznie szerszą powierzchnią. Dzięki temu nacisk jednostkowy wywoływany jest na szerszą powierzchnię, a nie na jeden punkt- jak jest to w przypadku kół. Ogranicza to ryzyko wystąpienia poślizgu lub utknięcia.

Gąsienice do wózka widłowego radzą sobie także dobrze w warunkach, gdzie występuje wiele przeszkód naturalnych lub sztucznych. Umożliwia to sprawne pokonywanie wymagającego terenu. Mowa tu głównie o niestabilnym podłożu, które uniemożliwia poruszanie się klasycznymi pojazdami kołowymi.

Wózek widłowy na gąsienicach- co go charakteryzuje?

Przede wszystkim wyróżnia się obecnością gąsienic, które predysponują go do wykonywania danych pracy. Ze względu na swoją specyfikację lepiej sprawdzi się na niekorzystnych terenach niż drogach asfaltowych. Niestety, ale utwardzone drogi sprawiają problem pojazdem gąsienicowym. Warto także Wspomnieć o tym, że gąsienice posiadają mniejszą odporność na eksploatację od standardowych kół. Z tego powodu prace, które będą wykorzystywały takie wózki widłowe powinny być przemyślane i ściśle skoordynowane. Pojazdy posiadające gąsienice zwykle charakteryzują się wyższą masą od wariantów kołowych. Powoduje to duże opory i tarcia.

Obecne technologie niemal zupełnie eliminują zagrożenie wynikające z obecności gąsienic dla asfaltu. Z tego powodu przy decydowaniu się na wózek widłowy na gąsienicach warto jest zaopatrzyć się w produkty właśnie takie, które przyjazne są drogą utwardzonym. Dzięki temu wszechstronność urządzenia rośnie. Są one także droższe jednak taki zakup należy rozumieć jako inwestycję na lata. Oszczędzanie kosztów negatywnie wpłynie na efektywność pracy operatora oraz samej maszyny. Dlatego w dłuższej perspektywie oszczędzanie na gąsienicach nie opłaci się i będzie generowało dodatkowe koszty w postaci przedłużenia się prac budowlanych.

Wózek widłowy na gąsienicach- przewaga nad kołami

  • Gąsienice przede wszystkim radzą sobie z trudnymi terenami. Są w stanie pokonywać różne trudności wynikające z niesprzyjających warunków podłoża.
  • Cięższy wózek widłowy oferuje większą stabilność, dzięki czemu przemieszczanie się po niestabilnym gruncie nie będzie stanowiło zagrożenia dla operatora.
  • Niemal niezależnie od rzeźby terenu gąsienice zapobiegają zakopaniu się i poślizgowi. Umożliwia to przeprowadzanie precyzyjnych i dobrze skoordynowanych działań. Dlatego gąsienice idealnie nadają się do terenów leśnych lub innych trudnych gruntów.

Gąsienice do wózka widłowego – jak o nie dbać?

Gąsienice do wózka widłowego są znacznie droższe od standardowych kół. Ich eksploatacja jest znacznie szybsza. Sprawia to, że są one mniej ekonomiczną opcją od kół. Jednak niektóre prace nakładają wymaganie w postaci wykorzystania gąsienic.

Podstawową praktyką, która już na samym starcie przedłuża żywotność maszyny jest zakup odpowiedniego typu gąsienic. Przy transporcie siłą rzeczy wózek widłowy na gąsienicach będzie musiał przemieszczać się przez drogi utwardzone i asfaltowe- są one szczególnie niesprzyjające dla gąsienic. Z tego powodu warto jest zaopatrzyć się w produkty, które są odporne na tego rodzaju problemy.

Poza przemyślaną inwestycją w odpowiedni typ gąsienic należy również je regularnie czyścić. Dobrym pomysłem będą także przeglądy techniczne wykonywane na koniec każdych zaawansowanych prac budowlanych. Z pewnością przełoży się to na wydłużenie eksploatacji, a czas włożony w konserwację zwróci się poprzez brak konieczności zakupu nowego sprzętu.