Zabezpieczenia w wózku widłowym – dlaczego pełnią one istotną funkcję? Rolą tego rodzaju zabezpieczeń jest przede wszystkim zapewnienie, jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, które posługują się wózkiem widłowym. Jest ono zapewnione zarówno samej osobie obsługującej wózek, jak i innym pracownikom znajdującym się w pobliżu, którzy dzięki ich obecności mogą uniknąć niebezpiecznych wypadków.

Bezpieczeństwo jest również zapewnione przewożonym produktom, co zapobiega pojawieniu się uszkodzeń. Istotną funkcją jest również minimalizacja ryzyka awarii samego pojazdu. Zabezpieczenia w dzisiejszych czasach są znacznie bardziej zaawansowane i nowoczesne niż wiele lat temu. W dzisiejszych czasach pełnia bezpieczeństwa podczas pracy z wykorzystaniem wózka widłowego to swego rodzaju standard. Wykorzystywanie w obecnych czasach rozwiązania ostrzegają kierowcę przed obecnością w pobliżu obiektu lub osoby. Dzięki temu pracownik ma szanse interweniować na tyle szybko by uniknąć kolizji.

Do innych nowoczesnych rozwiązań można zaliczyć m.in. zastosowanie kamer w celu możliwości określenia pola manewru, a także zintegrowanie układu podnoszenia z tym służącym do wspomagania kierownicy, dzięki czemu pracownik może liczyć na jeszcze wyższy poziom ochrony przed przeciążeniem wózka.

Zabezpieczenia mechaniczne w wózkach widłowych – czym się charakteryzują?

Zabezpieczenia mechaniczne wózka to przede wszystkim dachy ochronne. To ważny element pełniący funkcję zabezpieczającą dla osoby obsługującej pojazd. Jego obecność ma na celu ochronę przed wypadkiem spowodowanym upadkiem przedmiotu na wózek. Jego obecność jest konieczna w przypadku podnoszenia na wysokość wynoszącą powyżej 2600 mm. Ważnym zabezpieczeniem mechaniczno-konstrukcyjnym jest również taki element jak krata na płycie czołowej. Jest on szczególnie istotny w przypadku ryzyka obsunięcia się ładunku podczas wykonywanej pracy.

Wymieniając zabezpieczenia mechaniczne wózka widłowego, należy również wspomnieć o hamulcach zarówno zasadniczych zwany również nożnymi, jak i postojowych. Pierwszy z nich ma za zadanie spowolnić pojazd lub go zatrzymać i działa dzięki układowi hydraulicznemu, natomiast drugi pełni role zabezpieczenia po jego zaparkowaniu, czy podczas tankowania.”..

Zabezpieczenia elektryczne wózka widłowego – najważniejsze informacje

Zabezpieczenia elektryczne wózka widłowego w ostatnim czasie niezwykle się rozwinęły. Z tego względu w nowoczesnych pojazdach można znaleźć coraz to nowsze, a zarazem bardziej zaawansowane rozwiązania. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są kamery wraz z wyświetlaczami. Dzięki wykorzystaniu takich technologii osoba obsługująca wózek widłowy ma większy komfort pracy, a zarazem wyższy poziom bezpieczeństwa.

Wśród nowoczesnych zabezpieczeń elektrycznych tego rodzaju pojazdu można wymienić również możliwość identyfikacji za pomocą linii papilarnych. Wśród elektrycznych elementów zabezpieczających można wymienić również bezpieczniki różnych rodzajów. Ich funkcją jest zautomatyzowane wyłączenie obwodów w sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Bezpieczniki topikowe mają za zadanie zapobiegać zwarciom, a także przeciążeniom. Termiczne powodują wyłączenie urządzenia po przekroczeniu dozwolonej temperatury, a bezpieczniki czasowe po upłynięciu danego czasu. Ważnym elementem jest również obecność stacyjki, która jest odpowiednio zabezpieczona. Dzięki temu wózek widłowy nie może być uruchomiony przez osoby, które nie są do tego upoważnione. Niezbędnym elementem tego rodzaju zabezpieczeń jest również wyłącznik alarmowy.

Pojazd może być wyposażony w odpowiedni system, który uniemożliwia jazdę przed zapięciem przez kierowcę pasów. Wózek może być użytkowany tylko w sytuacji, w której zostaną spełnione odpowiednie wymagania bezpieczeństwa. Zabezpieczenia elektryczne mają również za zadanie stabilizować pozycje pojazdu. Zapewniają to m.in. rozwiązania