Obsługa wózka widłowego pozornie może wydawać się dosyć trudna, niemniej jednak wystarczy zapoznanie z kilkoma łatwymi zasadami, dzięki czemu stanie się ona przyjemna i prosta, a co najważniejsze w pełni bezpieczna. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec, że wózki widłowe różnią się między sobą, nie tylko ze względu na budowę, ale także ogólne przeznaczenie. Również ich obsługiwanie będzie wymagało od operatora różnych umiejętności, dlatego też istnieje podział na kategorie uprawnień do prowadzenia wózków widłowych. Niemniej jednak poniżej postaramy się skoncentrować na obsługiwaniu wózków w wersji tradycyjnej.

Obsługa wózka widłowego – jak się do niej przygotować?

Obsługa wózka widłowego przeznaczona jest wyłącznie dla operatorów posiadających uprawnienia państwowe. Celem otrzymania tego typu uprawnień, konieczne jest:

  • ukończenie 18 roku życia,
  • posiadanie minimum podstawowego wykształcenia,
  • nieposiadanie żadnych ważnych przeciwwskazań zdrowotnych, które nie pozwalałyby na obsługiwanie wózków widłowych.

Po tym, jak uzyskamy odpowiednie dokumenty, możemy przystąpić do obsługiwania wózków widłowych.

Obsługa wózka widłowego krok po kroku

Prawidłowa obsługa wózka widłowego, powinna rozpocząć się od zapoznania z jego instrukcją obsługi. Chociaż może się to wydawać banalne, to właśnie w niej zawarto wszelkie ważne kwestie oraz techniczne informacje związane z pojazdem. Taka instrukcja winna zawierać również informacje na temat możliwego udźwigu, co jest konieczne do właściwego obsługiwania danego wózka widłowego.

Następny krok to dokładne sprawdzenie technicznego stanu wózka. W takim celu operator winien opierać się przede wszystkim na adnotacjach, które zawarte są w książce eksploatacyjnej wózka, jak i na przeprowadzonych samodzielnie oględzinach. Co trzeba sprawdzić?

  • w wózkach elektrycznych – naładowanie baterii,
  • w wózkach spalinowych – poziom paliwa,
  • poprawność działania klaksonu oraz świateł,
  • działanie wszelkich dźwigni i pedałów,
  • poziom płynów (płynu chłodniczego, oleju silnikowego).

Zanim uruchomi się pojazd, warto, jest zadbać również o odpowiednie ustawienie fotela oraz sprawdzenie dostępu do wszelkich koniecznych elementów odpowiedzialnych za sterowanie, tak żeby praca była wydajna i komfortowa.

Ostatnim etapem przed uruchomieniem silnika, powinno być bezwzględnie zapięcie pasów przez osobę mającą obsługiwać dane urządzenie. Celem uruchomienia silnika konieczne będzie sprawdzenie, czy akumulator nie ma wyłącznika bezpiecznika w pozycji OFF. Jeżeli nie, możemy przystąpić do włożenia kluczyka do stacyjki. Po przekręceniu go do pozycji 2, w wózku powinny zapalić się kontrolki, jak i włączy się podgrzewanie silnika. Po tym jak zgasną, można ustawić kluczyk w pozycji 3. Po włączeniu silnika zalecane jest chwilowe, krótkie naciśnięcie obu pedałów od akceleratora. Po ich uwolnieniu powinny zgasnąć wszelkie kontrolki (ładowania oraz smarowania). Później możemy przystąpić bez przeszkód do pracy.